NÁRODNÍ GEOPARK RALSKO

0
1458

Jedinečný zelený ostrov s bohatým geologickým dědictvím, který nabízí výjimečné scenérie nedotčené přírody. Nachází se v turistické oblasti Máchův kraj. Území je mimořádné tím, že jsou zde pískovce na mnoha místech proráženy vulkanickými žilami a suky. Řeka Ploučnice protékající geoparkem dala název jedné z nejstarších vyvřelých hornin české křídové tabule – polzenitu – a zapsala se tak do dějin světové geologie.

Geopark leží mezi třemi středověkými hrady – Bezdězem, Ralskem a Děvínem. Krajina geoparku je rozmanitou mozaikou pískovcových skalních věží, tichých rybníků a rašelinišť, nekonečných borových lesů i překvapivě příkrých vrcholků vulkanického původu se starými bučinami. Na mnoha místech geoparku se zjílovělé části žil vulkanických hornin těžily jako železná ruda. Těžba probíhala především v 17. a 18. století a dodnes po ní v krajině můžeme najít pozůstatky ve formě povrchových dobývek, tzv. pinek, i podpovrchových štol, například na Děvíně.

Dnešní podobu krajiny značně poznamenalo fungování vojenského výcvikového prostoru v letech 1950–1991. Během tohoto období zmizelo nenávratně přes dvacet obcí i s kostely a hřbitovy, naopak vyrostly stavby sloužící vojenským účelům. Území se uzavřelo okolnímu světu a místa, která vojska nechala ladem, si příroda obratem vzala zpět. Po odchodu vojáků začala probíhat sanace zdevastovaných částí krajiny. Původní krajina se proměnila na „novou divočinu“ – zelený ostrov lesů, ticha a samoty.

Krajina je dnes otevřena pro návštěvníky. V geoparku jsou připraveny pěší stezky, geostezky, cyklostezky i trasy vhodné pro in line. Vodní sporty a přírodní koupání nabízí Máchovo jezero, rybníky a nádrže v Hamru na Jezeře nebo Stráži pod Ralskem. Bývalé letiště v Hradčanech skýtá další sportovní možnosti, kromě cyklistiky a inline, také létání ultralightem.

Geopark pořádá pravidelné exkurze s geoprůvodcem a umělecky laděné akce v zaniklých obcích (landartové festivaly).

www.geoparkralsko.cz
www.visitralsko.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here