TELČ – MĚSTO A KÁMEN

0
1226

Město a kámen je nový projekt, který návštěvníkovi města Telče, zapsaném na Seznam UNESCO, nabízí netradiční pohled na architekturu města ve spojitosti se zpracováním místního kamene – žuly neboli granitu – napříč stoletími a stavebními slohy.

Na patnácti zastaveních vedoucích centrem města má návštěvník možnost poznat geologii v praxi a zamyslet se nad technickými, architektonickými a historickými souvislostmi. Zvídavé otázky doplňují a zpestřují jednotlivá zastavení.

Jednotlivá zastavení vedou návštěvníky k propojování souvislostí. Zábavnou, atraktivní i kulturní formou tak chtějí vzdělávat návštěvníky a novou nabídkou služeb podporovat moderní formu cestovního ruchu.

Když se příchozí rozhlédne po telčském náměstí, na první pohled vidí krásně zdobené barevné barokní a renesanční fasády měšťanských domů. Stavební slohy se zde mísí od románského až po barokní. Nechybí ani vliv klasicistního období z přelomu 18–19. století. Žula byla v Telči jako stavební kámen využívána po staletí, a tak na náměstí nenajdete stavbu, jež by alespoň částečně nebyla z žuly.

Díky kamenické tradici, neporušené přírodě, bohaté kultuře a historii byl Geopark Vysočina, 205 km2 rozlehlé území nacházející se severozápadně
od Telče, zapsán v roce 2017 do Sítě národních geoparků České republiky. V geoparcích se usiluje o ochranu přírodních a kulturních hodnot, pěstování a prohlubování vztahu člověka k přírodě a regionu, environmentální vzdělávání a rozvoj udržitelného cestovního ruchu.

Nová vycházková trasa

K vycházkové trase „Telč – Město a kámen“ vznikl průvodce po jednotlivých zastaveních v centru města ve třech jazykových verzích, čímž město získalo další zajímavou možnost procházky po městě. Rozšířila se nabídka stávajících vycházkových tras: Telč – Město a historie, Telč – Město a voda, Telč – Staré Město, Lipky, S Bílou paní po Telči a okolí.

www.telc.eu
www.geoparkvysocina.cz
www.telcsko.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here