NÁRODNÍ GEOPARK ŽELEZNÉ HORY PŘICHÁZÍ S UNIKÁTNÍ NOVINKOU

0
1559

O zlepšení pověsti geologie se v České Republice starají především geoparky. Národní geopark Železné hory je jedním z těch viditelnějších a rok co rok se snaží nabízet návštěvníkům zajímavé novinky.

Pro rok 2019 je tou nejviditelnější produkt s názvem „Kde se to tu vzalo?“. Propojení moderních technologií, pobytu v přírodě, poutavých informací a lidské potřeby něco hledat. To vše se skrývá v nové turistické nabídce.

A jak to funguje?

Nejedná se o jednu expozici, ale o celou síť deseti lokalit na území geoparku. Na internetové stránce či v tištěném letáku se dozvíte přibližné souřadnice často velmi zapadlých a skrytých lokalit a pak už je to jen na vás. Pokud budete dobře hledat, najdete na daném místě geologický unikát a další zajímavé informace o tom, kde se to tu vlastně vzalo. Třešničkou na dortu je možnost si vybrané geologické exponáty oživit přímo na lokalitě. Všechny lokality jsou vybaveny i pro milovníky geocachingu.

Co dalšího geopark nabízí?

Vedle volného toulání se přírodou můžete navštívit řadu tematických expozic jakými je třeba Muzeum vápenictví v Berlově vápence u Třemošnice nebo Muzeum obuvi a kamene ve Skutči. Kdo má rád tematické vycházky, tak by určitě neměl minout Žulovou stezku Horkami, případně stezku Kolem prachovického lomu. Děti pobaví Brána do pravěku v Pasíčkách u Proseče nebo tematická dětská hřiště rozesetá po geoparku. Cyklisté se zase mohou svézt po geologických cyklostezkách. Unikátní je i prvek s názvem „Cesta vody“ v Bukovině u Přelouče, kde si na vlastní kůži můžete vyzkoušet, jak to vlastně s vodou je, kde se bere a kam mizí.

Geopark má i své vlastní pivo – Smoked Iron, které bude možné v tomto roce ochutnat hned na několika akcích. K těm největším patří tradiční chrudimské rýžování zlata a drahých kamenů, které proběhne 1. června na Den dětí, další velkou akcí je keltská slavnost Lughnasad v Nasavrkách. Zkrátka, Národní geopark Železné hory žije a je tu pro vás.

Aktuální akce a nabídku najdete na www.geoparkzh.cz a na našem Facebooku. https://www.geoparkzh.cz/cs/geoturistika/kde-seto-tu-vzalo/.ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here