VÍTEJTE VE STŘÍBRNÉM MĚSTĚ BÁNSKÉ ŠTIAVNICI

0
2085

Celé generace si předávaly pověst o vzniku města… o tom, jak na kopcích pastýř ovcí natrefil na ještěrky, co se blýskaly zlatým a stříbrným prachem.

Zlato a stříbro propůjčily městu bohatství a slávu a určily i charakter osídlení města, ještěrka se stala dokonce součástí městského erbu. Už v první polovině 13. století panovník Bela IV. udělil Banské Štiavnici městská práva a výsady. Již v této době se město tvarovalo jako komplex městského sídla v symbióze s přírodou Dnešní podoba města je výsledkem dlouhodobé proměny původní krajiny na svébytnou kulturně-technickou, která je tak jedinečná, že se v roce 1993 dostala na Seznam světového dědictví UNESCO.

Architektonické skvosty Štiavnice se rodily v středověku, rozrostly v renesanci a rozkvetly v baroku. I když klasicismus se svojí výraznou tváří průčelí některých domů přeměnil, mnoho domů – zejména ty na hlavní třídě a nejvzácnější na Náměstí sv. Trojice, si zachovaly svojí původní podobu. V historické zástavbě se odráží jak období hospodářského růstu, tak i úpadku, obavy před nájezdy Turků i přelévání obyvatelstva. Stopy architektonických slohů minulosti vystupují z vnitřků palácových domů do jejich průčelí. Náměstí a ulice rozprostřené ve svažitém terénu a poddolované křižovatkami štol lemují palácové domy bohatých těžařů.

Vysoké hráze, hluboká jezera se strážnými domky a zařízeními na regulaci vodní hladiny daly štiavnickému regiónu zvláštní půvab. Nádherný pohled na blankytné i zelené vodní plochy, lesy, které se v jezerech odráží. Obyvatelé Štiavnice mají k vodním nádržím důvěrný vztah, vědí, ke kterému se v různou roční dobu vydat, kde plavat, chytat ryby, kde bruslit.

Takovému půvabnému městu těžko odolávají i básníci i mistři palety. Štiavnica svojí kultivovanou zábavou přímo láká prožít zde jak velkolepé tak i komornější akce, které v kulisách starobylého náměstí i uvnitř historických budov mají svůj nezaměnitelný styl.. Na své cestě za kouzlem Štiavnice si nezapomeňte svůj smysl pro humor a chuť na znamenité kulturní zážitky. V tomto roce je totiž Štiavnice městem kultury 2019, takže program je obzvláště bohatý.

Návštěvy našeho Stříbrného města určitě nebudete litovat!

Informační centrum mesta Banská Štiavnica
Nám. sv. Trojice 6, 969 01 Banská Štiavnica
Tel.: +421 45 694 96 53
E-mail: ic@banskastiavnica.sk
www.banskastiavnica.travel
www.banskastiavnica.sk

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here