Jižní Tyrolsko, zemský ráj to napohled

0
677

Po dobrých známkách na vysvědčení zaslouží vaše děti během jarních prázdnin lyžařskou odměnu v podobě kvalitních a atraktivních svahů. Jednou z možností je vyjet za sněhem do Jižního Tyrolska, pod štíty Dolomit

Tato nádherná země si zaslouží použít slova z české hymny, zemský ráj to napohled. V roce 2009 byly Dolomity přidány na seznam přírodních památek UNESCO. Vždyť zde slunce svítí průměrně 300 dní v roce. Na každém kroku se setkáte s prvky udržitelného rozvoje. Ubytování, doprava, stavby objektů a veškerá činnost jsou ekologicky šetrné tak, jakoby si obyvatelé zemi půjčili od svých dětí.

Doporučením může být i fakt, že se zde jezdí oblíbené světové poháry ve sjezdových disciplínách, v běhu na lyžích i biatlonu. Osobně jsme prověřili tři lyžařská střediska.

Středisko Kronplatz a 3 Zinnen propojuje pohodlný vlak, kde místo jízdného platí permanentka. Středisko Gitschberg – Jochtal je zase nejblíže z Čech. Špičkově zasněžené a vždy perfektně upravené sjezdové tratě různých obtížností nabízejí dostatek kapacity a prostoru pro všechny.  Bohatě vybavené půjčovny nabízejí nejnovější typy lyží. Všudypřítomný obraz lyžařské ikony propagující střediska je sjezdař Dominik Paris. Největší jihotyrolskou celebritou je jistě Reinhold Messner, tento pokořitel všech 14 osmitisícovek se často vyskytuje právě v okolí Kronplatzu a budete- li mít štěstí, třeba jej zde potkáte stejně jako my.

V oblastech můžete cestovat na lyžích v rozsáhlých oblastech přes několik vrcholů. Pokaždé jiná sjezdovka, jiný vlek či lanovka, k tomu   dechberoucí vrcholy Dolomit.

Samostatnou kapitolou je gastronomie. Polévka s knedlíkem či místní speciality z domácích surovin zahřejí a zároveň velmi chutnají.

Standardem v místních ubytovacích zařízeních jsou prostorné pokoje s koupelnou. V mnoha zařízeních jsou i prostory pro relaxaci s vlastním wellness centrem, bazénem či saunou. K ubytování bývá nabízena snídaně či polopenze. Určitě doporučujeme stravování využít, vždyť tak nejlépe poznáte barvy Jižního Tyrolska.

Reinhold Messner na Kronplatzu – ten vpravo

Jižní Tyrolsko v číslech: 1200 km sjezdovek, 375 lanovek a vleků,                                300 slunečních dnů a 5000 horských usedlostí je stále v provozu.

Co je dobré vědět: předvolba Itálie +39

Dotazy k ubytování a volnočasovým akcím: www.suedtirol.info/cs

Autem z Čech cca 650 km, na dálnici Brenner-Bozen-Salurn se platí mýtné,     ještě v Čechách si nainstalujte offline mapy.cz, tam jsou zimní mapy, ubytování i vlaky, doprava, místní jízdní řády najdete i na idos.cz nebo trenitalia.it

 

 

 

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here