Ostře sledovaná sezóna na českých horách začíná – skiareály věří v otevření až do jara

0
657

Po téměř dvouleté vynucené pauze začaly o víkendu české skiareály s plným provozem. Návštěvníci využili upravené sjezdovky i veškeré služby, které horská střediska nabízejí. Zimní sezónu postupně zahajují i lyžařské areály v Evropě, vlády příslušných zemí umožňují jejich provoz za podobných podmínek a opatření, která byla potvrzena pro střediska v ČR. I proto české skiareály věří, že tentokrát sezóna potrvá nepřerušeně až do jara.

Díky stabilní předpovědi počasí slibující mrazivé dny začala střediska se zasněžováním sjezdových tratí již před týdnem, některá i dříve. Upravené sjezdovky pro víkendové lyžování hlásí více než 10 areálů. „Návštěvníci si budou moci zalyžovat na českých horách po téměř dvou letech. Věříme, že si užijí zimních radovánek tak, jak byli zvyklí z předchozích sezón. Výhled počasí zajisté přinese zimní podmínky, které dokreslí celkovou atmosféru při sportování,“ říká Kateřina Neumannová, prezidentka Asociace horských středisek (AHS).

Podle průzkumu Ipsos pro AHS* se Češi na tuzemské hory těší. Na alespoň jednodenní výlety nebo vícedenní pobyty plánuje vyrazit téměř 40 % dotazovaných. Dalších 25 % se rozhodne podle momentální situace. Veškeré aktuální informace o lyžařských areálech lidé naleznou na webu holidayinfo.cz. Zde najdou nejširší zpravodajství o stavu sněhu, rozsahu otevřených sjezdovek, počasí včetně kamerových přenosů přímo ze skiareálů, aktuálních akcích apod.

I přes loňskou prakticky neexistující sezónu s obrovskými dopady na jejich ekonomickou stabilitu skiareály přináší řadu novinek. Horská střediska investovala zejména do zvýšení kvality a komfortu služeb či do modernizace přepravních zařízení a sjezdovek. Na návštěvníky čekají nová večerní lyžování, skicrossové trasy nebo rozšíření gastronomických služeb. „I když mnoho středisek bylo nuceno svoje rozvojové projekty zastavit, nebo odložit, nakonec se investice za posledního období vyšplhaly na částku 1 miliardy korun. Toto poměrně vysoké číslo je zajisté překvapivé, po loňské nesezóně jsme čekali výraznější útlum,“ dodává Libor Knot.

Střediska také investovala do zajištění potřebné bezpečnosti v souvislosti s mimořádnými pravidly. „I přesto, že ve skiareálech se jedná o bezpečný pohyb na čerstvém vzduchu, lyžařské areály respektují stanovená hygienická opatření, aby letošní zimní sezóna proběhla bez dalšího uzavření.,“ říká ředitel AHS Libor Knot.

Režim českých horských areálů je aktuálně nastaven obdobně jako v tradičních „lyžařských“ státech – Rakousku, Itálii, Francii či Švýcarsku. V provozu tam jsou vleky a lanovky, stravování i ubytování, jejichž služeb návštěvníci využívají po prokázání bezinfekčnosti OTN (očkování, negativní test, prodělaná nemoc) či ON (očkování či prodělaná nemoc). „Vlády těchto zemí si plně uvědomují, že v příslušných horských regionech je zimní turistický a sportovní ruch podstatnou složkou jejich celoroční ekonomiky a také že pobyt na horách je zdraví prospěšný. Pevně doufáme, že tomu tak bude i u nás,“ uzavírá Libor Knot.

* Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos ve dnech 26.–29. 10. 2021 na vzorku 500 osob ve věku 18-65 let.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here