Pojizerský Pacifik – romantická jízda údolím Jizery

0
1098

Pojizerký Pacifik, 20 km dlouhá regionální parostrojní železnice, s jejíž výstavbou se započalo 10. října 1989. Do provozu byla slavnostně uvedena 7. prosince 1899. Hlavním iniciátorem stavby lokálky byl známý krkonošský politik, mecenáš a podnikatel Jan hrabě Harrach.

Železniční trať začíná v Martinicích v Krkonoších, pokračuje do Jilemnice, Hrabačova, Víchové nad Jizerou, Horní Sytové, Poniklé, Jablonce nad Jizerou a končí v Rokytnici nad Jizerou. Nádraží v Martinicích vzniklo v roce 1871. Od roku 2016 je vyhlášené kulturní technickou památkou, unikátní v České republice. K řízení železničního provozu se zde stále používají mechanická návěstidla.

Na libovolné zastávce můžete vystoupit, prohlédnout si okolí a dalším spojem pokračovat v jízdě. Během cesty se budou nejen děti kochat původními mostními stavbami a železným mostem za Víchovou. Cestujícím zpestří jízdu průjezd 80metrovým tunelem u Hradska.

Celá trasa vede údolím řeky Jizery, láká ke svezení a naplánování výletů z jednotlivých stanic. Užijete si jedinečné výhledy na panorama Krkonoš. Využijte vlak a vyrazte s rodinou na výlet po západních Krkonoších. Kolem trati je mnoho tipů na pěší výlety, a několik zajímavých naučných stezek. Podrobné informace najdete na www.krkonose.eu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here