Vánoční a adventní mlsání

0
763

K vánočnímu a adventnímu období patří mlsání. Jaká jídla a nápoje se tradičně konzumovala a dosud konzumují ve středních Čechách? Kromě vánočky a kapra lze ze široké škály jmenovat černého kubu a vdolky na Příbramsku a vánoční medovinu nejen na Berounsku. Perníčky, které se do Čech údajně dostaly ze sousedního Německa, jsou oblíbeným vánočním cukrovím v celé naší zemi. Různé způsoby jejich zdobení si návštěvníci mohou prohlédnout v muzeu v Jílovém u Prahy. Ve středních Čechách se z mnoha druhů cukroví připravuje i Masarykovo cukroví, jehož název připomíná jeho oblíbenost na vánoční tabuli pana prezidenta.

Černý kuba se nejen na Příbramsku konzumoval a dosud konzumuje jako předkrm při štědrovečerní večeři. Jeho tajemstvím je správný a léty ověřený poměr vařených krup, hub, česneku, sádla a cibulky. Nechyběl ani na štědrovečerní tabuli místních horníků. Jak vypadaly jejich Vánoce na přelomu 19. a 20. století se návštěvníci dozvědí ve vánočně vyzdobeném hornickém domku v Havířské ulici v Příbrami. Letos je expozice kvůli koronavirovým omezením přístupná pouze pro předem objednané skupiny. Ke štědrovečerním dobrotám na Příbramsku patřily také vdolky pomazané švestkovými povidly a posypané strouhaným perníkem.

Výlet za vánočním cukrovím lze podniknout do Jílového u Prahy. Místní regionální muzeum připravilo výstavu PhDr. Dany Holmanové s názvem Perníčky kam se podíváš, která zůstává otevřená až do 30. prosince. Ve středních Čechách se kromě oblíbených perníčků a bezpočtu dalších druhů cukroví připravuje i Masarykovo cukroví, někdy označované jako Masarykovy knoflíky. Cukroví s celými lískovými ořechy měl údajně ve velké oblibě první československý prezident. Jistě se tedy servírovalo na vánoční tabuli i v době, kdy prezident ke konci svého života trvale obýval zámek v Lánech na Kladensku.

Oblíbeným, a nejen vánočním nápojem, který dokáže příjemně zahřát, je medovina. Naši předkové nápoj vzniklý kvašením vody a medu ve velkém pili až do doby, kdy se od dob Karla IV. stále více prosazovalo víno. Tajemstvím dodnes připravované karlštejnské a křivoklátské medoviny je výběr prvotřídního medu z místních luk a lesů. Kdo si pro medovinu vyrazí přímo do městyse Karlštejn, může výlet spojit s prohlídkou zdejšího celoročně otevřeného Muzea Betlémů, které na vánoční atmosféru zaručeně naladí malé i velké návštěvníky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here