Akce Pelhřimov! Město rekordů ŽIJE!

0
626
Farmářský běh - Michala Struppová_6782

Od 7. do 11. června připomíná akce 30letou tradici rekordmanských festivalů v českém městě rekordů. Letos ze známých příčin nelze přehlídku českých NEJ… uspořádat v tradičním rozsahu, přesto se pořadatelé z Muzea rekordů a kuriozit rozhodli nezahodit půlroční úsilí a o druhém červnovém týdnu připravili na každý den do komorního prostředí 1-3 rekordní pokusy. Zveme Vás na setkání se zajímavými osobnostmi a na jejich akční pokusy o zápis do České knihy rekordů (kompletní program celého týdne viz níže):

pondělí 7.6. – 13.00 h, Pelhřimov, Nábřeží rekordů a kuriozit 811

V pondělí – rekordní sabrage v Pelhřimově

To slovo zní velmi francouzsky. A skutečně! Jeho původ je v zemi galského kohouta, byť v patřičných kruzích zdomácnělo v řadě zemí – i u nás. Sabrage souvisí s vínem – především s šampaňským vínem a jedná se o velmi specifický způsob otvírání lahví šumivého vína – totiž šavlí. Useknutím hrdla lahve. Ale pozor – ono nejde o bohapusté seknutí kovovým předmětem do lahve někde tam, kde se nachází její hrdlo. Jde o velmi kultivovaný a s patřičnými rituály prováděný úkon, který je založený na tom, že takovéto víno je v lahvi řádně natlakované a člověk provádějící sabrage drží v jedné ruce šavli a tou v inkriminovaném okamžiku jede po povrchu lahve ode dna směrem k hrdlu. Prudce! A má-li ten správný grif, podaří se mu to, že vršek lahve – tedy hrdlo se špuntem – usekne a tohle všechno – díky onomu tlaku šumivého vína vyletí do výšky. Zdaleka ne každému se to zdaří. Mistrem v tomto oboru je člověk, který se v pondělí představí v Pelhřimově na akci Pelhřimov! Město rekordů ŽIJE! : český velvyslanec Řádu rytířů vína Champagne (Bratrstvo zlaté šavle) – Milan Průcha – se symbolicky pro připomenutí 15 měsíců života s koronavirem a nejrůznějšími omezeními pokusí v co nejkratším čase otevřít zmíněným způsobem 15 lahví šampaňského vína šavlí. Tedy sabrage směřující do České knihy rekordů. Chybět ovšem nemusí ani historický výklad o tomto umění. Akce se koná od 13 hodin v zahradě Muzea rekordů a kuriozit a jeho expozice Zlaté české ručičky a dá se očekávat velmi rychlý čas (do půl minuty, možná i rychleji). Kromě toho je na programu i další (vytrvalostní) pokus o rekord: Roman Szabados (7 let) a Josef Šálek (rekordman v půlmaratónu na sněhu bos) – co nejdelší výdrž v planku (zpevňovací cvičení – základní pozice  na předloktích a prstech na nohou,ruce na šířku ramen, nohy mírně rozkročené, ramena tvoří 90° úhel, tělo v jedné přímce s hlavou).

úterý 8.6. – 13.00 h, Pelhřimov, Nábřeží rekordů a kuriozit 811

České rekordy českých Skotů

Pelhřimov! Město rekordů žije! – tak se nazývá letošní akce, která připomene třicetiletou tradici červnových pelhřimovských festivalů českých NEJ… Ani ten letošní nelze uspořádat v obvyklém rozsahu. A tak pořadatelé přichystali komorní verzi v zahradě Muzea rekordů a kuriozit, které bylo před nedávnem po 255 dnech nuceného uzavření opět zpřístupněno návštěvníkům. Každý den od 7. do 11. června se zde (nebo v blízkém okolí) představí jeden – někdy i tři špičkoví čeští rekordmani.

V úterý 8. června jsou na řadě rekordy tradičních Skotských her pořádaných každoročně pod dohledem Agentury Dobrý den na Sychrově. Představí se Michala Struppová rekordmanka ve Farmářském běhu žen. Jde o přenášení extrémně těžkých kamenů. Jsou dva, váží 50 kg a Michala je ve skotském kroji dokázala odnést do vzdálenosti 80 a čtvrt metru. Padne-li tento rekord, to bude bedlivě sledovat i pan Václav Rout, jeden z nejlepších skotských dudáků u nás – mimochodem: člověk, který před léty hrál na skotské dudy i při audienci českého prezidenta u britské královny. A ve skotském kiltu se představí i český skotský rychlokarikaturista portrétující na rekord – návštěvníky akce na jednorázové sklenky se skotskou whiskey.

STŘEDA 9. ČERVNA (13.00)

Silácký rekord v ručním nakládání 30 plných 50litrových pivních sudů (á 63 kg) na korbu nákladního automobilu jediným člověkem na čas – silák Jan Šťastný z Pardubic (pivovarský dvůr – Pivovarská 856, Pelhřimov)

ČTVRTEK 10. ČERVNA (13.00)

Životní dílo a pozoruhodný rekord z kategorie „rukodělná zručnost“ – Blanka Böhmová – Nejdelší květinový koberec (cca 80 m) z více než 6 tisíc vlastnoručně vyrobených květin (vlna) – min. 2 tisíce hodin práce jediného člověka!

PÁTEK 11. ČERVNA (14.00)

Miloš Smejkal – Mistr bojových umění – rychlostní rozbíjení říčních kamenů úderem holé ruky, v níž rekordman navíc drží vejce, které se během pokusu nesmí rozbít! (14.15)

Mistr mýdlových bublin Matěj Kodeš – pokus o světový rekord – uzavření největšího počtu lidí do mýdlové bubliny v limitu pouhých 30 s (14.45)

Tomáš Čerbák – pokus o český rekord – cvik Dragon Flag (dračí vlajka) – 15.15 hod.       + tříhodinové živé vysílání Českého rozhlasu Dvojka s rozhovory s dalšími rekordmany – 13.00–16.00 moderuje Jan Rosák (před nedávnem rovněž zapsaný do České knihy rekordů)

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here