MÁTE RÁDI POHLED Z VÝŠKY?

0
906

Vyšlapejte si na vyhlídkovou věž sv. Ducha, kde vás uvítá hologram historické postavy.

Pozdně románská věž sv. Ducha je nejstarší dochovanou stavební památkou v Telči. Slohově ji lze zařadit do první poloviny 13. století.

Její hranolové těleso je vybudováno z velkých, pečlivě opracovaných kvádrů. Přízemí věže je na východní straně přístupné portálem s kamenným ostěním. Nad ním, ve výši prvního patra, se prostor věže otvíral od lodi kostela sv. Ducha dnes zazděným obloukem panské tribuny. Naproti němu je umístěn pravoúhlý vstupní otvor, nyní jediný přístup do pater věže a je dosažitelný po vnějších dřevěných schodech.

Věž prý bývala ještě o dva a půl metru vyšší, což by znamenalo celé další patro, ke snížení mělo dojít po požáru roku 1655. Rekonstrukci věže kostela sv. Ducha bylo potřeba udělat zejména kvůli špatnému stavu krovu. Zahrnovala kompletní renovaci stávajícího historického krovu s nutným nahrazením poškozených částí krovu, kompletní výměnu střešní krytiny a také zpřístupnění posledního podlaží věže.

Ke stavební akci se připojila další aktivita, která řeší vnitřní instalace a expozici uvnitř věže. Expozice je tvořena světelnými panely mapující jednotlivá historická období města ve vztahu k národním a světovým dějinám. Návštěvníky čekají instalované dotykové tabule s časovou osou dějin města, s informacemi o historii i současnosti města. Zahrnují fotografie, obrazy a veduty, propojené s informacemi o okolních obcích a památkách. Součástí expozice je hologram historické postavy, která návštěvníky do věže uvede. V posledním zpřístupněném podlaží věže jsou osazeny vyhlídkové dalekohledy, interaktivní mapy a ve vrcholu věže i historický hodinový stroj.

Věž je přístupná:
květen: po domluvě na IC
červen–srpen: úterý–neděle 10.00–12.00 hod.,
13.00–17.00 hod.
V září a v říjnu je prohlídka možná po domluvě
v Informačním centru na radnici – osobně,
tel. +420 567 112 407
e-mail info@telc.eu

www.ceskainspirace.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here