TÁBOR SLAVÍ 600 LET A VÍTÁNÍ JARA

0
1087

Město Tábor si v roce 2020 připomíná 600. výročí od svého založení. Druhé největší město jižních Čech si připravilo bohatý program, ve kterém je hned několik akcí, rozprostřených do celého roku. Některé jsou již tradiční, jako každoroční historický festival Táborská setkání, ale obyvatelé a návštěvníci města se mohou těšit i na ojedinělé akce naplánované právě pro výročí.

DOKUMENT O TÁBOŘE

Jednou z těchto akcí je natočení hodinového dokumentu Tábor- sen, město, symbol, který v koprodukci vytvořila Česká televize. Slavnostní předpremiéra proběhla 25. února v kině Svět a v březnu ho už můžete vidět na programu ČT2. V dokumentu je představen význam města, zmapována je i situace před rokem 1420, zrození města a dále povýšení na město královské. Celým dokumentem provází jedinečný Miroslav Táborský.

PŘEDSTAVENÍ KNIHY

24. března proběhne v nově zrekonstruovaném gotickém sálu Staré radnice slavnostní představení nové publikace Tábor – O městě pevnosti. Kniha popisuje dějiny a kulturu města Tábora v období let 1420 až 1945. Spolu s předchozími svazky vytváří ucelený obraz o historickém a kulturním vývoji Tábora od počátků do moderní doby. K dostání bude ode dne představení v infocentru na Žižkově náměstí.

REKONSTRUKCE HISTORICKÉ BITVY

Na 27. června je naplánováno připomenutí historické bitvy, která se odehrála 30. června 1420, kdy se Táborští bránili útoku Rožmberků. Bude se jednat o celodenní program pro rodiny s dětmi, který zahrnuje trh s řemesly, hudbou, šermíři a kejklíři.

SLAVNOSTNÍ KONCERT

K oslavám bezpochyby patří i hudba a proto se 6. července na Sokolské plovárně uskuteční koncert, Smetanova Má vlast v provedení Epoque Symphony Orchestra pod vedením dirigenta Jana Kučery. Koncert proběhne ve večerních hodinách a přinese nevšední zážitek nádherné hudby a kouzelné atmosféry letního večera.

Zima končí a jaro je už za dveřmi. Vše se opět začíná probouzet k životu. Neseďte doma a přijďte strávit jaro do Tábora. Čekají na vás tradiční, kulturní a gastronomické zážitky.

VELIKONOČNÍ VÝSTAVA

Letošní rok se velikonoční výstava v Galerii 140 ponese v duchu jara, starých tradic a zvyků. Oblíbená výstava je tento rok pojmenována „Přišlo jaro do vsi ‟ a probíhat bude od 19. března do 19. dubna. A na co se můžete těšit? K vidění budou chodské kroje a kraslice, dále tzv. jihočeské straky nebo batikované kraslice. Pro školní třídy bude opět připravena interaktivní dílna. Ve středu 18. března proběhne od 17 hodin vernisáž výstavy, kde vystoupí i amatérský soubor „Ženy‟ s pásmem masopustních a jarních lidových písní. V sobotu 28. března pak můžete navštívit dílnu pro děti a vyrobit si vlastní Moranu.

VELIKONOČNÍ JARMARK

V sobotu 4. dubna se na Žižkově náměstí od 9 do 17 hodin uskuteční již tradiční velikonoční jarmark. Chybět nebude pestrý program s ukázkami tradičních zvyků, prodejem řemeslných výrobků, vystoupením lidových souborů a divadelních představení.

www.visittabor.eu

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here