Odry mají co nabídnout!

0
1191

O Odrách jako takových už toho bylo napsáno mnoho, ale co zcela jistě nevíte je, že zabodovaly v soutěži Ceny cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020. Soutěž se skládá z několika kategorií a hned ve dvou kategoriích Odry uspěly! Jednou z kategorií je
osobnost cestovního ruchu Moravskoslezského kraje 2020; je to osoba, která svou usilovnou prací významně napomohla rozvoji cestovního ruchu v regionu v roce 2020. A v našem případě se na 1. místě umístily osoby hned dvě:

VĚRA A JAROSLAV KRÁLOVI – majitelé Vodního mlýna Wesselsky v Loučkách (místní část Oder). Věra Králová, pokračovatelka rodu Wesselských, a její manžel Jaroslav již 20 let zachraňují kulturní památku. Návštěvníci a hosté areálu mlýna Wesselsky mohou poznávat mimořádně zachovalou mlýnskou technologii, mohou využít specifické ubytování, poznávat přírodu a také skutečný život a práci majitelů. Rok 2020 byl pro veřejnost desátým rokem
zpřístupnění objektu, na kterém se stále pracuje.
V letošním roce došlo k opravám podlah jedno z pater tohoto krásného mlýna, na jehož prohlídce Vás majitelé určitě rádi přivítají.
2. místo v této kategorii obsadila ALENA ZEMANOVÁ – předsedkyně spolku Krajina břidlice.
Alena se věnuje propagaci části Nízkého Jeseníku zvaného Krajina břidlice. Na základě geologických a hornických zajímavostí seznamuje návštěvníky se silnými příběhy lidí, kteří zde v letech minulých žili, s řemeslnou zručností a namáhavou prací našich předků vepsanou do starých důlních děl, se zajímavými přírodními kompozicemi vzniklými bývalou hornickou činností. To vše činí Krajinu břidlice unikátní. Velkou měrou se podílela na zpřístupnění historického důlního díla Flascharův důl pro veřejnost.

A tímto se dostáváme k vítězi další kategorie – Nejlepší počin v cestovním ruchu Moravskoslezského kraje roku 2020. Jde o projekt cestovního ruchu, který se v roce 2020 na území kraje realizoval či významným způsobem inovoval, a na 1. místě se umístil FLASCHARŮV DŮL ODRY.
Pětileté úsilí města Oder bylo v létě 2020 završeno otevřením historického dvoupatrového důlního díla, ve kterém se na přelomu 19. a 20. století těžila břidlice. Turistický prohlídkový okruh dolu nabízí více než 400 m zpřístupněných chodeb, několik těžebních komor a lezní oddělení nainstalované v 20metrovém vysokém spojovacím komínu. Z odpadního kamene jsou v dole pečlivě vyskládány zakládky a klenuté chodby ve tvaru gotického i románského oblouku. Velkou komorou spodního patra dolu se prolíná impozantní, částečně vytěžená
vrása. Návštěvníci zažijí naprostou tmu, projdou se skutečným dolem, poslechnou si zvuky netopýrů a při troše štěstí nějakého i uvidí. Krajině břidlice byl v roce 2020 přidělen Národní radou geoparků ČR statut „kandidátský národní geopark“.
A kromě těchto oderských úspěchů, které Vás do Oder určitě nalákaly, se v létě můžete těšit i na další akce, jako je třeba Helax open air party na fotbalovém hřišti, která se bude konat 31. 7. 2021 od 20:00 hodin, nebo si počkejte až do 28. srpna na Dožínky.

http://odry.cz/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here