GOČÁRŮV OKRUH V LÁZNÍCH BOHDANEČ

0
2143

Naučná stezka – Gočárův okruh je vycházková trasa (5 km), která nabídne příjemnou turistiku městem i krajinou v kombinaci se seznámením se zdejšími Gočárovými stavbami.

Trasa začíná i končí na náměstí, Mezi nejzajímavější zastavení naučné stezky patří lázeňský pavilon Gočár, vodojem a funkcionalistická vila (vyprojektované J. Gočárem), dále radnice, lázeňské budovy a další.

Historie bohdanečské radnice sahá do roku 1530. Objekt radnice původně tvořily tři domy. Po požáru v roce 1772 byla jejich renesanční podoba nahrazena prvky barokními. U sloupů podloubí stávaly kdysi mučící nástroje – trdlice, kláda a pranýř. Na radničním dvoře bylo vězení, nazývané šupna. Od dob Josefa II. je po levé straně při vstupu do budovy zapuštěn vídeňský loket, míra dlouhá 78 cm. Současnou podobu radnici vtiskla oprava fasády v roce 1999.

Penzion Škroup (původně Veselých) vyprojektoval jeden z nejznámějších architektů 20. století – Josef Gočár. Jeho návrh realizoval v letech 1914 až 1916 pražský stavitel František Zavadil. Penzion nechal postavit tehdejší starosta obce František Veselý, neboť ve městě chyběly pokoje s plným komfortem. Od roku 1929 sloužil penzion k ubytování lázeňských hostů.

Na konci 19. století přišel zdejší rodák Jan Veselý s myšlenkou využít blízká ložiska rašeliny k léčebným účelům. Založení slatinných lázní zaměřených na léčbu pohybového ústrojí přispělo k rozvoji města. Dnes lázně nabízejí svým klientům více než třicet procedur v rámci léčebných, rekondičních či relaxačních pobytů.

Gočár Pavilon je největší stavbou, kterou pro Bohdaneč vyprojektoval proslulý architekt Josef Gočár. Tento významný počin moderní kubistické architektury realizoval v letech 1910 až 1913 stavitel Josef Novotný z Prahy. Pavilon byl slavnostně otevřen 1. května 1913. Tato stavba slouží díky své účelnosti a praktičnosti do dnešních dnů.

Železobetonový vodojem byl postaven na kopci nad městem v roce 1910 pražskou firmou Hrůza & Rosenberg podle projektu architekta Josefa Gočára. Vodárenská věž sloužila bohdanečskému vodovodu do roku 1980.

Gočárova vila v Dukelské ulici byla postavena v roce 1930 Oldřichem Kvapilem z Bohdanče. Pod projektem je opět podepsán architekt Josef Gočár, který zde vytvořil jedinečnou funkcionalistickou stavbu na vrcholu této éry.

www.lazne.bohdanec.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here