UCHCÁNEK ZE ZELENDÁREK

0
1389

Nedaleko od jihočeského města Protivín najdete ideální místo pro pěší turistiku i cykloturistiku – krajinářskou přírodní památku Zelendárky, ve které kromě rybníka Uchcánka najdete dalších 9 rybníků. K dalším rybníkům patří Starý u Nové Vsi, Mlýnský u Krče, Čejka, Skopec nebo Zukáček. Projít si tady můžete naučnou stezku se 17 zastávkami, spojenými také s místními pověstmi.

Zastávky naučné stezky Zelendárky mají vztah ke krajině, k historii, k pověstem a legendám. Na cestě najdeme starý hraniční mezník s erbem Schwarzenbergů, kamenný most, který tvořil součást bývalé cesty pro formanské vozy, baštu u rybníka Rabiňka, kde se roku 1849 narodila maminka Jaroslava Haška, nebo statek U Říhů, kde Karel Kachyňa natáčel film Duhová kulička.

Další zastávka je věnovaná významné osobě a rodu Jana Zelendara, příteli Jakuba Krčína (jeho dcera Kateřina Zelendarová byla druhou manželkou Krčínovou, se kterou měl šest dcer). Stezka připomíná i místní doložené události – přepadení loupežníky nebo utonutí dvou děvčat při stržení vozu povodní nedaleko mlýna.

V kostele sv. Václava v Krči jsou k vidění gotické fresky ze 14. století, barokní obraz sv. Barbory, barokní oltář s obrazem sv. Mikuláše, rokokový hlavní oltář s Hellichovým sv. Václavem, nebo náhrobní kámen Jiříka Zelendara z roku 1615. Tato krajina, plná rozlehlých pastvin, křížků u cesty a rozsáhlých vodních ploch, je ideální jak pro cyklistický, tak pěší výlet, vede jen místy mírně zvlněnou krajinou. Najdete zde ale i připomínku z doby rýžování zlata a provozu pily a mlýna v Podkrčí. Tato krajina, na které se opět pase množství skotu, má rozlehlé pastviny, křížky u cest a mnoho vodních ploch, je ideální pro cyklistické i pěší výlety. Velké kopce tady nehledejte, ale krajina je příjemně zvlněná a zajímavá, takže výhledy, které se postupně otevírají budou pokaždé jiné a vždy zajímavé.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here