LÁZEŇSKÉ MĚSTO TEPLICE

0
1690

Statutární město Teplice, které leží mezi Krušnými horami a Českým středohořím, je od nejstarších dob spojováno s léčivými prameny a lázeňstvím. Blahodárnost jejich hojivých vod znali již staří Římané. Lázně Teplice jsou zaměřeny na léčbu pohybového, nervového a cévního ústrojí.

Pro magickou sílu svých léčivých pramenů a čilý společenský ruch bylo město již dříve nazýváno „Malou Paříží“ či ,,Salónem Evropy“. Léčily se zde významné osobnosti, jako Johann Wolfgang Goethe, Ludwig van Beeethoven, Richard Wagner, Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt, Josef Dobrovský, Josef Jungmann, Jan Neruda, František Palacký a další. V dnešní době se k této úrovni opět navrací, především špičkovými lázeňskými službami a rozvojem města.

V Teplicích sídlí Severočeská filharmonie a její pravidelné koncerty, často s významnými českými i zahraničními hudebníky, navštěvují nejen lázeňští hosté, ale i obyvatelé Teplic a přilehlého okolí. Mnohaletou tradicí se může pochlubit každoročně pořádaný hudební festival Ludwiga van Beethovena. K pořádání divadelních, hudebních a veřejných vystoupení slouží Dům kultury architekta Karla Hubáčka a neoklasicistní budova Krušnohorského divadla s prvky art deco.

Teplice nabízejí zajímavou architekturu barokních, klasicistních, empírových i secesních staveb a množství přírodních i historických pozoruhodností. Za zmínku stojí Morový sloup z roku 1718 od Matyáše Bernarda Brauna na Zámeckém náměstí, kde se nachází i zámek se sídlem Regionálního muzea Teplice. V nedalekém barokním Zahradním domě z roku 1732, který je zároveň kulturní památkou, se nachází městská Galerie Zahradní dům Teplice. Vystavovaly zde osobnosti výtvarného umění jako Jan Koblasa, který v Teplicích prožil své dětství a dospívání, Veronika Bromová, Jiří Brázda, Pavel Roučka, Vladimír Šavel jr. a další. Město se může pochlubit mnohými parky, hvězdárnou, botanickou zahradou, plaveckou, sportovní halou, zimním stadionem, ale také velkým počtem venkovních hřišť pro širokou veřejnost.

Město je známé svým prosperujícím sklářským, keramickým a strojírenským průmyslem. Významní producenti z těchto míst jsou proslaveni nejen u nás, ale i ve světě.

Teplice jsou dobrým výchozím bodem pro návštěvníky, které může přilákat lanová dráha na Komáří vížku, středisko zimních sportů Bouřňák nebo nádherná krajina Českého středohoří sopečného původu.

Statutární město Teplice
náměstí Svobody 2/2, 415 95 Teplice
Tel.: +420 417 510 111, fax.: +420 417 570 629
E-mail: posta@teplice.cz
www.teplice.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here