David Vávra – Jiří T. Kotalík – Pavel Frič „DROBNÉ PERLY české architektury”

0
826

Výtvarně výrazná kniha postavená na barevných fotografiích Pavla Friče, krátkých výstižných textech historika umění Jiřího T. Kotalíka a rýmovaných postřezích architekta Davida Vávry představuje veletucet, tj. 144 staveb na území celé České republiky, které jsou sice svým typem nebo rozsahem „drobné“, ale přesto představují skutečné umělecké perly či zajímavé až téměř bizarní perličky.

Ať už se k jejich projektům hlásí významní tvůrci a stavebníci, nebo vznikly anonymně, zdatně drží krok s „velkou“ architekturou. Výběr „perel“ zahrnuje všechny kraje a oblasti naší
vlasti včetně Prahy, časové období od prehistorie po dnešek a pestrou škálu typů drobných církevních, šlechtických, lidových i městských staveb včetně infrastruktury, od kaplí a oltářů k industriálním památkám přes kašny a garáže, zastávku autobusu nebo kolotoč, repliku funkcionalistické kavárny, mosty, arkýře, brány, tunel, bunkr, včelín, chaty i vily, zahradní pavilony i hřbitovní stavby typu márnice, karner či krematorium, Boží hroby a Boží muka, městské osvětlení, vodárny, větrný mlýn i vinné sklepy, kryptu, menhir, pomníky, morový sloup či útulek pro snowbordáře a mnohé další.

Maurská zvonice v Žehušicích

Účelem publikace je popularizovat architekturu a podpořit její fanoušky v hledání, jak se na architekturu dívat a rozumět jejímu historickému poselství i současným snahám o jinakost. Poslouží také jako zábavný průvodce po České republice s množstvím tipů na výlety a cesty za poznáním či jako svěží učební pomůcka k pochopení dějin architektury jejích kategorií i odborné terminologie.

Grafická úprava: Lubomír Šedivý
Vydalo: Nakladatelství Titanic
Rozsah: 312 stran
Formát: 22 x 20 cm
Cena: 597 Kč

Distribuuje Kosmas
Tel.: 226 519 800
www.kosmas.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here