3 HRAVÉ VÍKENDY VE STŘEDNÍCH ČECHÁCH

0
720

Střední Čechy jsou zemí dětem zaslíbenou a možností aktivního vyžití tu najdete bezpočet. Nemůžete-li se rozhodnout, kam se za zábavou vydat, inspirujte se našimi tipy.

Staňte se archeology pod bájnou horou Říp

Nedaleko bájného vrchu Říp, na kterém stanul praotec Čech, se v úrodné krajině nachází
HistoryPark Ledčice. Vezměte své malé objevitele a vydejte se na cestu do pravěku. V areálu na vás čeká celá řada činností, které prověří zručnost vás i vašich ratolestí. Vyzkoušíte si výrobu kamenné sekyrky a nástrojů z pazourků nebo střelbu z luku. V případě, kdy zvlhnou sirky, jistě oceníte novou dovednost. Trosečnické způsoby, jak rozdělat oheň, si osvojíte právě v HistoryParku. Na konci své návštěvy si nezapomeňte vyrobit vlastní originální prehistorický suvenýr, který vám bude tento zážitky nabitý den připomínat.

Muzeum technických hraček Velvary

V královském městě, jehož povýšení dodnes oplývá tajemstvím, naleznete muzeum, při jehož návštěvě se přenesete do dětských let. Sbírka obsahuje mechanické hračky poháněné strojkem na klíček, parním strojem nebo elektromotorem z let 1840–1960. V muzeu naleznete také dílničku s jednou z nejoblíbenějších českých stavebnic – Merkurem, nebo dětskou dopravní kancelář Československých drah.

Zoopark Zelčín

Odpočinout si po archeologických vykopávkách můžete v zooparku nedaleko královského Mělníka. V kontaktním zooparku se děti seznámí s domácími zvířaty, která si mohou pohladit i nakrmit. Zapůjčte si raft a užijte si nevšední zážitek na řece Vltavě. Nebo si zahrajte se svými dítky na indiány a ubytujte se na farmě v tee-pee stanech.

Hravý víkend zakončete návštěvou zámku Veltrusy a jeho rozsáhlého anglického parku s řadou menších staveb, nebo zavítejte na zámek Nelahozeves, kde se po celý rok koná řada akcí pro rodiny s dětmi.

Posázaví pro malé i velké hračičky

Okolo řeky Sázavy stojí město s romantickým zámkem – Zruč nad Sázavou, ve kterém se na vaše dítka vyzbrojili. V zámeckém příkopu si pro nejstatečnější děti připravili dobrodružnou Stezku rytíře Miloty. Pro ty nejzdatnější malé uchazeče o titul čeká na konci rytířský glejt a pasování do rytířského stavu. V samotném zámku objevíte Příběh řeky Sázavy a zavítáte do Světa kostiček a panenek. Abyste se dostali na vrchol Kolowratské věže, budete muset složit zkoušku z bystrosti a milovníci vodácké tradice ocení Vodácké muzeum, kde si například vyzkoušíte nafouknout raft moderně elektronicky, i pěkně po staru ručně. Herní den ukončete stylově na zdejší kuličkové dráze, která ve vás probudí soutěživého ducha. Doporučujeme uspořádat turnaj v kuličkobraní!

Včelí svět Hulice

Přeneste se do včelího úlu a podívejte se na svět těchto důležitých tvorů z blízka. Interaktivní výstava je vytvořena speciálně pro rodiny s dětmi, které seznamuje s ekosystémem. Jednoduše vysvětluje i těm nejmenším, že včely jsou pro lidský život nezbytné a je tedy potřeba je chránit.

Vodní dům Hulice

V parných dnech oceníte především venkovní expozici Vodního domu nedaleko vodní nádrže Švihov. Osvěžující vodu získáte jen díky svému pohybu, při kterém roztočíte i Archimédův šroub. Přiučit se fyzikálním jevům nikdy nebylo zábavnější. Ve vnitřních prostorách si pro vás připravili expozici o životě pod vodní hladinou i v mokřadech. Věděli jste, že každá voda chutná jinak? Přesvědčte se o tom ve vodním baru.

Patříte-li k lovcům záhad či milovníkům pozitivní energie, vydejte se o svém víkendu na bájnou horu Blaník, v jejímž nitru se ukrývá vojsko sv. Václava. Při cestě na vrchol, kde stojí rozhledna, dávejte bedlivý pozor. Třeba se vám podaří najít tajný vstup do úkrytu blanických rytířů. Na Malém Blaníku pak zavítejte ke zřícenině kaple sv. Maří Magdalény,
kde načerpáte energii na další cestu. Pod Blaníkem na vaše ratolesti čeká například Dům přírody nebo Farma Blaník, kde se můžete i stylově ubytovat, děti se tak dostatečně vyřádí a rodiče si užijí zasloužený odpočinek.

Vydejte se do polabského dětského ráje

Polabí – bohatý a plodný kraj, plný zemědělských ploch a stavení, získal v posledních letech nový charakter, který prospěje vašemu zdraví i radostnému životu. V těsném sousedství tu vyrostlo hned několik míst zaměřených na rodinné aktivity, a tak se z Polabí stal doslova dětský ráj. Začněte váš středočeský víkend například v zábavním parku Mirakulum, kde na malé sportovce čeká 10 hektarů originální zábavy. Lesní město, obří trampolíny, houpačky, lanová centra a vodní svět – to je jen zlomek z toho, co vše tu na vás čeká. A pro malé
i velké válečníky je připravena vlečka, která vás doveze do Tankodromu. O nevšední zážitek se postará jízda v obrněném BVP.

Zámek a labyrintárium Loučeň

O celodenní zábavu se postarají také v Loučni. Navštivte s dětmi zámek, kterým vás provede jeden ze členů knížecí rodiny, nebo navštivte jednu z tematických prohlídek, při které se dozvíte vždy něco zajímavého. Po prohlídce se vydejte do zámeckého parku, kde si potrápíte hlavu při řešení bludišť a labyrintů. Celkem jich tu naleznete 12 a každý je vytvořen z jiného materiálu. Víte, jaký je rozdíl mezi bludištěm a labyrintem? A které mýtické zvíře hlídalo vstup do labyrintů? Odpovědi hledejte v loučeňském parku.

Zoologická zahrada Chleby

Než se vydáte na víkend do Polabí, objednejte si v Chlebech speciální prohlídku, která bude bavit malé i velké. Zajímalo vás někdy, co obnáší práce ošetřovatelů? Jak se starat o konkrétní zvíře, nebo zda byste jeho chov zvládli sami doma? Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoologické zahradě. Nezapomenutelný zážitek vám můžeme slíbit.

Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus

V Ostré nedaleko Lysé nad Labem zavítejte do středověké vesničky. Platit zde budete místními groši, které vám rozmění u vstupu, a domů si odnesete plno vlastnoručních výrobků. Vezměte své malé průzkumníky a vydejte se do středověku.

Naučíte se vyrábět mýdla a svíčky, rýžovat zlato, leštit kameny i tisknout knihy na starém ručním knihtisku. Poté, co projdete celou středověkou vesnicí a vyzkoušíte si všechna řemesla, si můžete odpočinout v bylinných zahradách a ovocných sadech. Maminky, schválně, která rostlinka ještě chybí na vaší zahradě?

Pokud se vám to zdá stále na jeden víkend málo, vydejte se do Přerova nad Labem, kde najdete skanzen i motocyklové muzeum. V Dobrovicích na vás čeká cukrovarnické muzeum, kde se mimo jiné dozvíte, že cukrová kostka je čistě český vynález. Nebo si zajeďte do Benátek nad Jizerou, kde na místním zámku působil Tycho Brahe. S jeho objevy vás seznámí v místním muzeu.

Turistické informační centrum
Středočeské centrály cestovního ruchu
Husova 156/21, 110 00 Praha 1 – Staré Město
Otevírací doba: denně, 10–18
Tel.: +420 222 288 911
E-mail: info@sccr.cz
www.strednicechy.cz
Facebook: @DestinaceStredniCechy
Instagram: @VisitCentralBohemia

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here