Z BÍLÉ VĚŽE POHLED NA SALON REPUBLIKY

0
1634

Kdo navštíví Hradec Králové a nevyšlápne 233 schodů na Bílou věž, jako kdyby v Hradci ani nebyl! A co teprve pokud se mu za příznivého počasí z ochozu věže nabídne pohled na Salon republiky …

Co si vlastně návštěvník města má pod tímto označením představit? Přece přesně promyšlený urbanistický rozmach, jehož výsledkem je unikátní architektonické řešení města, které i po 100 letech vyhovuje životnímu stylu jeho obyvatel a odpovídá nárokům dnešní doby.

Připomeňme si trošku historie: koncem 19. století, po bourání pevnosti, se Hradec mohl opět začít svobodně architektonicky rozvíjet. Za to, že to nebyl nijak překotný, neuspořádaný a ukvapený rozvoj, vděčí osvícenému vedení města v čele se starostou Františkem Ulrichem. Vzniklo hned několik urbanistických plánů a pod vedením takových světoznámých architektů jako Jan Kotěra, Josef Gočár či Oldřich Liska, se začalo budovat moderní a pokrokové město. Architektonické novinky doplnil nejen životní styl obyvatel Hradce Králové, ale i vynikající občanská vybavenost a „Salon republiky“ byl na světě.

Salon republiky čeká na své návštěvníky i dnes, v roce 2018! Přijeďte a posuďte sami, zda Hradci Králové tento titul přísluší oprávněně.

www.hradeckralove.org, www.ic-hk.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here