PŮJDEM SPOLU DO BETLÉMA…

0
1502

Teď na jaře? Ano, po celý rok můžete navštívit v centru Hlinska jedinečný soubor roubených domků, Památkovou rezervaci s názvem Betlém. V malebných chaloupkách naleznete nejen zajímavé expozice, ale třeba i funkční tkalcovnu, turistické informační centrum s expozicí dřevěných hraček, hudební nástroje nebo restauraci.

Na Betlémě se každoročně koná několik zajímavých akcí, mezi které patří slavnosti, jarmarky a trhy, kulturní představení a výstavy. Blíží se jaro a vyhledávanou akcí pro letošní velikonoční čas je výstava „Velikonoce na Betlémě“, která se koná od 20. března do 15. dubna. Výstava přibližuje tradiční jarní obyčeje, pečivo, zvykoslovné předměty, kraslice apod. Ve vybraných dnech během výstavy se konají ukázky zdobení kraslic a výroby dalších velikonočních předmětů, které si lze v místě i zakoupit. K oslavám jara v Hlinsku patří i konání trhů a jarmarků. V sobotu 21.4. se bude konat v prostorách Betléma velký Svatojiřský jarmark.

V čem je Betlém s velkým „B“ v Hlinsku unikátní? Zatímco v jiných skanzenech lidové architektury jsou většinou stavby přestěhované z jiných míst, v hlinecké památkové rezervaci stojí z velké části roubené domky, které byly v tomto městě postaveny v druhé polovině 18. století jako obydlí drobných řemeslníků. Díky dotacím z Evropské unie se Betlém dočkal v letech 2011-2012 revitalizace. V rámci tohoto projektu zde byly také rozmístěné informační panely, vybudované nové veřejné záchody, přibylo spousta nových laviček a zeleně. Betlém lze projít s průvodci, kdy se dostanete i do interiérů malebných chaloupek nebo bez průvodce, kdy procházíte Betlémem jako vesničkou z pohádky.

Expozice masopustu v jedné z chaloupek
Pokud jste se do Hlinska a okolí nedostali v době masopustu (od Třech králů do Popeleční středy) a zajímá Vás toto téma, pak si můžete koupit vstupenku do Expozice masopustních obchůzek a masek z Hlinecka, která je k vidění ve větším roubeném domku č. p. 362. Pro svoji jedinečnost byly v roce 2010 Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

 

Turistické informační centrum
www.hlinsko.cz
www.betlem-hlinsko.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here