HRAD VALDŠTEJN OPĚT OBLEHLI HUSITÉ

0
1336

Přijměte pozvání na hrad Valdštejn, který se nachází v malebné přírodě Hruboskalského skalního města.

Minulý rok si Valdštejn připomínal sté výročí první republiky prostřednictvím zajímavé výstavy. Jinak tomu není ani letos, byť s tím rozdílem, že po výročí první republiky přichází na řadu výročí husitství. Právě od vzplanutí husitských válek uplyne letos v červenci přesně 600 let, přičemž pro hrad Valdštejn byl klíčový rok 1424, kdy hrad obsadil slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Od této události uběhlo již 595 let a pro jeden z nejstarších hradů Českého ráje to byl signál k připomínce celého kontroverzního období husitské revoluce. Výstava „Valdštejn za husitských válek“ nabízí návštěvníkům zajímavý pohled na jedno z nejdůležitějších období našich dějin.

Na prvním hradním nádvoří návštěvníky uvítá dobový sedlácký vůz, ze kterého v patnáctém století kališníci konstruovali známou vozovou hradbu. U Klasicistního domu na druhém nádvoří jsou pro turisty k dispozici panely s důležitými informacemi z husitské doby, včetně časové osy s klíčovými daty. Pro dětské návštěvníky je připravena řada doprovodných aktivit, jako např. puzzle s husitskou tématikou či speciální pracovní list se zajímavými úkoly. Nechybí ani „fotokoutek“ s velkoformátovým plakátem Jana Žižky.

Skutečnou pýchou výstavy je pak ukázka originálních filmových kostýmů z Barrandov Studia, připomínající slavnou Husitskou revoluční trilogii režiséra Otakara Vávry. Vkusným doplňkem jsou i zbraně přímo z Husitské trilogie či velké obrazy zachycující výjevy z husitské doby, které speciálně pro tuto výstavu namaloval jablonecký malíř Josef Vokál. Na Valdštejně se koná během letních prázdnin mnoho zajímavých akcí. Z nabídky vybíráme Rytíře na hradě, Středověký víkend, Dětské hry a klání či Hradozámeckou noc. Nebudou chybět pravidelné Noční prohlídky ani Prohlídky s loupeživým rytířem nebo princeznou. Podrobný program a aktuální nabídku najdete na webových stránkách hradu.

Turnovské léto

Na každý den v týdnu po celý červenec a srpen je připravena pestrá nabídka aktivního trávení volného času. Můžete navštívit zajímavá místa a prozkoumat Turnov a jeho okolí nevšedním způsobem. Zúčastníte se rozmanitých dílniček, koncertů, divadelních představení a dalších kulturních pořadů pro malé i velké.

Hrad Valdštejn
Kadeřavec 18, 511 01 Turnov
Tel.: +420 739 014 104, E-mail: info@hrad-valdstejn.cz
www.hrad-valdstejn.cz

Regionální turistické informační centrum
náměstí Českého ráje 26, 511 01 Turnov
Tel.: +420 484 803 041-2, E-mail: info@turnov.cz
www.infocentrum-turnov.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here