KAM VYRAZIT NA VINOBRANÍ?

0
1520

Pokud hledáte měsíc v roce, který je vínu nejvíce nakloněný, tak je to jednoznačně září. A jeden z hlavních důvodů, proč tomu tak je, že se v tomto měsíci nejčastěji koná největší a nejoblíbenější vinařský svátek – vinobraní. Víno a burčák teče proudem, všude se zpívá, tancuje, podávají se různé dobroty a panuje dobrá nálada až do večerních hodin. Pokud jste na vinobraní ještě nikdy nebyli, tak byste to měli rychle napravit, protože zážitek je to opravdu jedinečný. A příležitostí máte opravdu hodně, stačí si jen vybrat.

Vinobraní se dnes pořádá nejčastěji v září, někdy také v říjnu, při sklizni révy vinné. Akce je vždy spojená s bohatým kulturním programem a dobrým jídlem. Vše ale spojuje a hlavní slovo tady má víno. Těšit se můžete nejen na nejlepší moravská a česká vína, ale především také na burčák, který ktéto slavnosti neodmyslitelně patří a nenajdete ho v takové míře nikde jinde ve světě. Jedná se o částečně zkvašený mošt z vinných hroznů, který vzniká několik dní po začátku kvašení, a proto je to čistě sezónní produkt.

Vinobraní se konají takřka v každé vinařské obci a vesnici. Každé vinobraní je trochu jiné a něčím zvláštní. Na Moravě patří jednoznačně mezi nejznámější vinobraní Pálavské v Mikulově a Historické ve Znojmě. Jedná se zároveň o největší a nejvíce navštěvovaná vinobraní vrepublice. Každý rok si do Mikulova i do Znojma najde cestu několik desítek tisíc lidí nejenom z České republiky, ale stále více i ze zahraničí. Obvykle se konají dva víkendy po sobě, takže opravdoví fajnšmekři a velcí milovníci vína zvládnou v jeden rok navštívit obě tyto proslulé vinařské slavnosti. Obě vinobraní jsou specifická a mají něco zvláštního. V prvé řadě je to samozřejmě víno, které se liší vinařskou podoblastí. Na obou akcích ale nechybí bohatý kulturní program. Vystupují zde známé tuzemské hudební kapely, městem prochází historické průvody a konají se rytířské turnaje, hraje se divadlo, na náměstích jsou trhy a mnohá další lákadla, která vám zpříjemní strávené chvíle. Nechybí samozřejmě ani nejrůznější vybrané pokrmy a pochutiny, protože jídlo kvínu bezesporu patří. Pokud byste raději dali na Moravě přednost menšímu vinobraní, kde není tolik lidí a vše je ve větším v poklidu, určitě je kam vyrazit. Určitě stojí za to jet na vinobraní do Velkých Pavlovic i Bílovic, do Valtic nebo krásné Lednice. Ani zde nebudete ochuzeni o jedinečný zážitek a výborná vína.

Vinobraní ale dnes již není výsadou pouze Moravy. Víno a vinařství se stále rozvíjí a získává si na oblibě i v Čechách. Pokud je pro vás Morava daleko máte několik možností i zde. Největším je jednoznačně Mělnické vinobraní, které může směle konkurovat i tradičním moravským. Za návštěvu také určitě stojí vinobraní na Karlštejně, které patří sice mezi menší, ale rozhodně ne chudší ani na víno ani na kulturní program. A pokud se vám to stále zdá daleko, tak můžete zůstat v Praze a stejně se o vinobraní neochudíte. Koná se dokonce hned na několika místech, takže máte opět na vybranou. Ať už si vyberete vinobraní v Tróji, na Pražském hradě, na Grébovce nebo třeba v Edenu, určitě neuděláte chybu.

Více informací o vinobraní a našich vínech najdete na:
www.wineofczechrepublic.cz

Dominika Uhrová
Omnimedia, s.r.o.
Tel.: +420 774 530 255
E-mail: d.uhrova@omnimedia.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here