Kdo neviděl fašanky, neví, co je Masopust

0
1088
Fašank Strání_foto Barbora Macková (1)

Ač jindy etnograficky čili kulturně a jazykově, ale i nábožensky rozmanitý region Zlínského kraje, v jednom je přeci jen jednotný: fašanků, tedy tradičních veselých a kostýmovaných masopustních rejů se nechce vzdát a uskuteční je i v náročnějších podmínkách letošního roku. Je jasné, že bude těžké si vybrat.

Prvním dnem předvelikonočního půstu je popeleční středa. Ta letos vychází na 2. března. Pořadatelé proto své fašanky naplánovali zejména na dva víkendy, které tomuto meznímu datu předcházejí. Hlavní masopustní akce se tak letos na Východní Moravě uskuteční v sobotu 19. února, ale především v sobotu, 26. února, a dokonce i po ní. Čeká nás velmi exponovaný čas plný bezuzdného veselí a mnoha pochutin, tekutých i pevných.

Letošní, již 22. Lešetínský fašank ve Zlíně se koná v sobotu 19. února a bude přizpůsoben oslavám výročí 700 let od první písemné zmínky o městě. Budete zde moci potkat i královnu Elišku Rejčku spjatou s historií města. Návštěvníky této akce konané na několika jakékoliv dopravě uzavřených ulicích čeká vedle množství vystoupení i sledování tradičního průvodu, a nadto velkolepé a vždy originální představení: pochovávání basy. Mají jej zde na svědomí místní recesističtí ochotníci.

O týden později, 26. února, se uskuteční událost s ještě delší tradicí. Pod názvem Festival masopustních tradic Fašank 2022 na vás ve Strání čeká 35. ročník nádherné, všemi smysly vnímatelné východomoravské veselice. Kvůli covidu se sice omezuje na venkovní program, ale i ten nabízí pestrou škálu zážitků. V centru obce Strání u zámečku jarmark tradičních řemesel, prodej výrobků včetně zabíjačky, a především přehlídka masopustních tradic. Zajisté nebude chybět proslulý mečový tanec Pod šable. Lákavou součástí rozverné soboty bude den otevřených dveří v místní známé Sklárně Ladi Breznického.

Výstřelem z děla odstartuje v sobotu 26. února ve 13.00 hodin fašankový průvod v Kunovicích. Návštěvníci se mohou těšit také na ochutnávku koblih od Tetiček, členek stejnojmenného sboru. Budou je nabízet v kulturním zařízení Pálenice, dočkáte se i zabijačkových specialit od Mužského pěveckého sboru, a to v Areálu Jízdy králů.

Ne tak rozsáhlý, ale určitě rovněž veselý a poutavý bude program v bělokarpatském Muzeu Bystřice pod Lopeníkem. I jeho pracovníci se na návštěvníky těší v sobotu 26. 2., a to od 9 do 14 hodin. Odpoledne navíc zahrají pověstní Bystřičtí heligónkáři.

Deset minut po 10. hodině dorazí v sobotu 26. února na Hanácké náměstí v Kroměříži veselé maškary s medvědem. Od 9 do 17 hodin zde bude probíhat tradiční Masopustní jarmark. V nabídce bude spousta dobrot a zábavy, po celý den hraje cimbálová muzika Denica. Rodiny s dětmi jistě potěší masopustní karneval, který začne v 10.30. Na vodění medvěda a masopustní speciality jste v sobotu 26. února srdečně zváni také do Bystřice pod Hostýnem proslavené nedalekým poutním místem a též evropsky významnou tradicí výroby ohýbaného nábytku. Prodej masopustních specialit a fašankové veselí na bystřickém náměstí TGM začne rovněž v 10.30.

Pokud se na veselí mezi lidmi necítíte a přivítáte komornější atmosféru, navštivte expozice a výstavy věnované tomuto pozoruhodnému fenoménu. Zve vás například Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích. Pokud budete chtít ochutnat něco dobrého na zub, zastavte se 26. února na Masopustním jarmarku, který se bude v čase od 10 do 17 hodin konat před poštou a radnicí v Luhačovicích.

Ne všechny fašanky se uskuteční o víkendu. Na pondělí 28. 2. si lidovou zábavu, poslední před půstem, naplánovali v Korytné. Od 10. hodiny dopolední se koná obchůzka krojovaných mládenců za doprovodu dechové hudby, večer propukne zábava s tancem v kulturním domě.

Doslova v poslední možný den, v úterý 1. 3., si uspořádají fašanky ve Valašských Kloboukách. Pod heslem: Fašanky, fašanky s černými fúsy / pantáta bachratý tancovat musí se bude před klobouckým íčkem tancovat s medvědem, popíjet, užívat dobrot po celý den.

Od popeleční středy, tedy od 2. března nastává čtyřicetidenní půst. Je zakončen až Velikonocemi, největším křesťanským svátkem, který oslavuje vzkříšeného Krista. Mimořádnou sílu má na Moravě stále živá cyrilometodějská liturgická východní tradice. Bohoslužby, které se ani po tisíci letech ve své podstatě nezměnily, můžete zažít na několika místech Východní Moravy, včetně svatého místa Velehradu.

Další pozvánky na fašanky a akce pořádané na Východní Moravě najdete na www.vychodni-morava.cz/akce.

Fašank Strání_foto Barbora Macková

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here