KRKONOŠSKÁ PUTOVÁNÍ

0
937
Malá Úpa

Na okraji Krkonošského národního parku se nachází malebné příhraniční městečko Žacléř, jehož okolí, i samotné centrum města nabízí několik zajímavých míst a turistických tras.

Místní historické památky, důlní historie, přírodní krásy dělají změsta a okolí čím dál více vyhledávaný cíl dovolených nebo víkendových pobytů. Malé zastavení v centru města doporučujeme v žacléřském muzeu, které sídlí na Rýchorském náměstí č. 10, Muzeum sdílí společný prostor s turistickým informačním centrem.

Muzejní sbírka obsahuje tradiční dějiny města, osobnosti Žacléřska, mezi které patří např. slavný pilot Karl Illner. Další část muzea je věnována hornictví, které od roku 1570 ovlivnilo chod celého města. Novinkou je expozice porcelánu s unikátní sbírkou čítající přes 1600 exemplářů, zejména sošek svatých, jako vzpomínka na místní porcelánku. Z města vede pěší turistická trasa kolem chátrajícího žacléřského zámku, bukovým a smrkovým lesem tzv. jezdecká cesta, která vás zavede až kchatě Ozón voblasti Rýchor. Zde se můžete občerstvit a pokračovat v cestě podél hranic s Polskem celní cestou až do obce Horní Albeřice svápencovými lomy a muzeem Vápenka s dochovanou šachtovou vápennou pecí. Pec, přeměněná na muzeum s expozicí a interaktivními prvky, vám zprostředkuje místní informační centrum.

Dále přes hory a doly dobře značenou cestou se můžete občerstvit v Horních Lysečinách na chatě Poutník, kde Vám majitelé, manželé Kozlovi připraví vynikající menu z venkovní pece a ochutnáte pivo Krakonoš. Po odpočinku je to několik kilometrů do Malé Úpy ke kostelu sv. Petra a Pavla, který nechal horalům postavit samotný císař Josef II. U sousedního hřbitova jsou pozůstatky letadla z největší letecké katastrofy v Krkonoších za války, pádu stroje Junkers na úbočí Sněžky.

Zmalebné obce ve výšce 975 m nad mořem je to již kousek do Horní Malé Úpy, kde se můžete občerstvit v minipivovaru Trautenberk nebo na Pomezní boudě.

Přejeme hodně našlapaných kilometrů. Užitečné odkazy:

www.krkonose.eu
www.malaupa.cz
www.veselyvylet.cz
www.infocentrum-zacler.cz
www.chatapoutnik.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here