Místo, kde je co vidět a zažít – to je Moravská brána

0
1141
Přerov

I když k bránám obvykle patří klíč, tahle má tu zvláštnost, že se nikdy nezamyká. Naopak! Je stále otevřená a připravená k tomu, aby přes ní lidé mohli projít a užít si krásy Moravy. Dovolená strávená „doma“ – to může být i nabídka několika měst, které se k Moravské bráně hrdě hlásí. Přerova, Lipníka nad Bečvou, Hranic a blízkých Teplic.

Hrad Helfštýn

A nejde jen o města. Jedním z největších lákadel území je středověký Helfštýn, který letos návštěvníkům nabídne nejen prohlídku hradního areálu, ale i příjemné komorní projekty.

Po letech oprav tu na prázdniny plánují otevření torza renesančního paláce.

A právě z hradu se pak vzdušnou čarou do třiceti kilometrů dostanou turisté do dalších zajímavých míst a měst. Třeba do Přerova s fotogenickým Horním náměstím a zámkem, v němž je umístěno Muzeum Komenského – to se svými sbírkami potěší nejen milovníky dávné historie, ale díky entomologické sbírce i „fajnšmekry“, kteří milují svět hmyzu.

V zámku najdou i třídy z dob Komenského, který se do historie města nesmazatelně „vryl“, neboť tu žil a učil. Ostatně, právě jemu je věnován i památník, který se nachází pod náměstím, u břehu řeky Bečvy. Dalším významným místem Moravské brány je Lipník nad Bečvou, který je právem označován coby „město kovu“. Návštěvníci mohou přímo v ulicích obdivovat nejrůznější díla, která vznikla pod rukama šikovných kovářů. V nabídce jsou do konce září i bezplatné služby průvodce, který ukáže návštěvníkům třeba zvonici, v níž se nachází starobylý hodinový stroj, bývalou židovskou synagogu, jeden ze dvou židovských hřbitovů či unikátní střešní zahradu, pod níž se nachází galerie Konírna. A odtud mohou zamířit do Hranic – malebného městečka s historickým centrem, renesančním zámkem, měšťanskými domy a podloubím. V centru si mohou prohlédnout synagogu, která slouží jako galerie a představuje díla významných umělců, čeká na ně i muzeum na Staré radnici a také vyhlídka z radniční věže. Procházkou pak mohou dojít i k největší chloubě oblasti – nejhlubší propasti České republiky, která je zároveň nejhlubší zatopenou propastí světa.

Teplice nad Bečvou

A byla by škoda se nevypravit i do nedalekých lázní Teplice nad Bečvou, kde se přímo pod lázeňskými budovami nacházejí skalní pukliny, navazující na rozsáhlý jeskynní systém – právě tam vyvěrá zázračná léčivá voda, silně obohacená minerály a oxidem uhličitým. Při pobytu v lázních pak nelze minout zdejší atraktivitu – Zbrašovské aragonitové jeskyně, nabízející prohlídku tajuplným světem, který kromě běžných srážkových vod vytvořila také teplá uhličitá kyselka. Do těchto jeskyní nemusejí mít návštěvníci ani teplé oblečení, neboť v podzemí je příjemných necelých 15 stupňů.

Hranická propast

Tak vstupte do Moravské brány a užijte si její nabídku všemi smysly!

www.prerov.eu
www.prerovmuzeum.cz
www.mesto-lipnik.cz
www.helfstyn.cz
www.mesto-hranice.cz
www.ltnb.cz
www.caves.cz
www.hranickapropast.cz

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here