PO STOPÁCH ZANIKLÝCH OBCÍ V NÁRODNÍM GEOPARKU RALSKO

0
1255

Geopark Ralsko je od roku 2016 jedním z devíti Národních geoparků v ČR. Hlavním úkolem geoparku je obnova zdevastovaného území, které sloužilo v letech 1950 až 1991 jako vojenský výcvikový prostor Ralsko.

Dnešní podobu krajiny poznamenala tato izolace v mnoha směrech. Během tohoto období zmizelo nenávratně přes dvacet obcí a osad i s kostely a hřbitovy, místo nich vyrostly vojenské objekty. Mezi nejznámější zaniklé obce patří Jabloneček, kde dnes najdeme pouze dvě budovy z původních 105 a to českou a německou školu, Palohlavy s pomníkem na památku všech zaniklých obcí nebo Svébořice se zbytky tábora motostřelců. V Jablonečku probíhá každoroční land art festival, který oživuje zaniklé místo přírodním uměním. Za návštěvu určitě stojí Krajanské muzeum vystěhovalectví do Brazílie v Ralsku – Náhlově, ve kterém je expozice věnovaná zaniklým obcím a vystěhovalcům. Sympatická obsluha vám k prohlídce připraví pravou brazilskou kávu.

Otevírací doba: 1. 11.–31. 3., Neděle: 13–18 hodin. Naplánujte si podzimní cyklovýlet do Ralska po stopách zaniklých obcí. Průvodcem na cestě vám může být nová publikace, která vás zavede do málo probádaných obcí Ralska. V průvodci najdete osm tras, historické nákresy obcí, staré fotografie a mapy. Tištěného průvodce si lze koupit v infocentrech Máchova kraje nebo na e-shopu www.geoparkralsko.cz.

Tématu zaniklých obcí je věnován také blog, kde najdete vedle fotek i audiopaměti s vyprávěním pamětníků ze čtyř obcí – Jabloneček, Okna, Kracmanov a Svébořice. Zcela nově je připravena i mobilní aplikace s rozšířenou realitou, která vám pomůže představit si, jak vypadala zaniklá obec Jabloneček dříve. Více na www.landart-ralsko.com.

Geopark Ralsko je dnes zeleným ostrovem s unikátními přírodními krásami. Část území Geoparku Ralsko patří do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj.

Geopark Ralsko již několik let organizuje exkurze s geologem, na kterých se společně vypravíte na zajímavá geologická místa, jako jsou staré lomy, pískovcové útvary, vyhlídky nebo do nalezišť fosílií. Termín poslední letošní exkurze s průvodcem je 10. 11. v neděli.

Provodínské kameny – vulkanismus, těžba, minerály.

Exkurze jsou zdarma, sraz je na předem vyhlášeném, místě. Více najdete na: www.landart-ralsko.com
www.geoparkralsko.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here