Proč slavíme masopust

0
2958

Letošní masopustní svátky připadají na čtvrtek 7. ledna 2021–úterý 16. února 2021.

Masopustní zvyky mají původ již v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy. Podobně jako u nás se slaví také v jiných slovanských zemích, třeba v Rusku se tento svátek nazývá maslenica a najdete tam i některé podobné postavy jako v českém masopustu, například medvěda nebo kobylu. V původním smyslu jde o „opuštění masa“ (karneval pochází zřejmě z italského carne levare, – dát pryč maso).

Masopust tak představoval období hodů a veselí mezi dvěma postními dobami. Během něj se pořádaly taneční zábavy, svatby ale i zabijačky. Vyvrcholí posledním čtvrtkem, zvaným Tučný čtvrtek, spojeným se zabijačkou a hostinou. Poslední tři dny, tedy o masopustní neděli, v pondělí a úterý se konají různé rituály, průvod masek a končí taneční zábavou. V regionech Čech, Moravy a Slezska má masopust také různé pojmenování: ostatky, šibřinky, fašank, končiny. Průvod masek je neopomenutelnou součástí oslav masopustu, najdete v něm vždycky některé z těchto masek:

Laufer vede celý masopustní průvod, ale musí požádat starostu o povolení. Původně mohl plnit tuto funkci pouze svobodný muž.

Medvěd je maska s nejstarší tradicí. Původně byl převlek ze slámy a sena, nyní se však používají realistické masky. Medvědovi byl odedávna přisuzován magický vliv. Ve své moci měl nejen úrodu, ale i plodnost. V některých oblastech se traduje, že výškou svého skoku medvěd ovlivnil vzrůst obilí, plodnost si zas ženy mohly zaručit tím, že si s medvědem zatančily.

Kobyla, šiml nechyběla v žádném masopustním průvodu. Byla často tvořená dvěma a více osobami. Dříve se tradovalo, že pokud při průvodu nikdo ze vsi kobylu nekoupí, bude ve vrcholné fázi masopustu poražena.

Smrt. Masky smrti měla jasnou symboliku – představovala konec zimy.

Ženich s nevěstou. Dříve se o masopustu skutečně konaly svatby.

Masopustní průvody s maskami na Hlinecku byly v roce 2010 dokonce zapsány na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Obchůzka po vsi tam má přísná pravidla co do počtu masek i jejich pořadí v průvodu. Jako první musí jít kobyla, poslední ras. Dalšími maskami jsou laufer, žena, turek, slaměný, kominík či kramář. Masky se dělí na černé a červené, návštěvníci jsou bez výjimky potřeni sazemi. Průvod je v každém domě pohoštěn a na konci kobyla symbolicky vstane z mrtvých. Podle křesťanských tradic se má o masopustu sníst co nejvíce masných pokrmů, které zajistí sílu a hojnost po celý rok. K masopustu však patří i koblihy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here