TŘEBOŇ Z PTAČÍ PERSPEKTIVY

0
1423

Pokud vám síly dovolí a vy vystoupáte 100 schodů na věž staré radnice, bude pod vámi Třeboň s jejími skvosty jako na dlani.

Třeboň patří mezi nejoblíbenější prázdninové destinace celé naší republiky a jak jsem měla možnost v top sezoně posoudit, návštěvnost už se občas blíží k hranici únosnosti. Třeboň vás totiž každý rok překvapí něčím novým, a tak je dobré se sem každý rok podívat a ty novinky osobně zkontrolovat. Proto nabízíme jako tip pro podzimní krásné dny návštěvu Třeboně, kdy turistů přece jen ubylo, je příjemné procházet se úzkými uličkami, ochutnat některou z místních specialit nebo třeba vystoupat na věž staré radnice. Odměnou za námahu při výstupu vám bude pohled na historické jádro města a otevře se vám i překrásný výhled na všechny krásy okolí – na Kopeček, na rybník Svět, na Mokrá luka a jejich seníky, výhled pak doplňuje například král rybníků Rožmberk nebo Dunajovická hora.

Tato 31 m vysoká čtyřboká věž s ochozem, hodinami a cibulovitou střechou, jak ji známe dnes, byla v r. 1638 jako součást staré radnice přestavěna vlašským mistrem stavitelem Jakubem Corabellem s přispěním samotného císaře Ferdinanda III. Kromě běžných prohlídek ožívá věž i kulturními akcemi, příležitostnými výstavami, besedami a akcemi pro děti.

GALERIE BUDDHISTICKÉHO UMĚNÍ
Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži od architekta Kotěry je technickou památkou, uměleckou galerií a rozhlednou – tři mimořádná překvapení a netradiční propojení dvou světů. Věž je vysoká 32 metrů a díky své výšce vám nabídne také krásné výhledy do kraje.

Autorem architektonického řešení byl významný český architekt Jan Kotěra. Původně se do věže voda čerpala z 10 m hluboké studny benzínovým čerpadlem a k zásobování města pitnou vodou sloužila do roku 1966. Objem vodojemu v horní části věže činí 300 m3. Dnes je věž stavební památka. Od roku 2012 se v rekonstruovaném objektu nachází Galerie buddhistického umění se stálou expozicí tradičního buddhisticko-lámaistického (vadžrájánového) obrazového umění Mongolska, Tibetu a Číny. Sbírka byla vytvořena za pomoci největšího mongolského kláštera Gandančenling v Ulánbátaru, jediného kláštera v Mongolsku fungujícího v období komunistického režimu. O rekonstrukci vodárenské věže i o vznik expozice se zasloužil RNDr. Milan Klečka. Zároveň v sousedním areálu založil Asijské kulturní centrum, které realizuje kulturní, vzdělávací, vědecké a společenské programy.

Volně přístupná je „Zahrada soucitu”, meditační park se sochou ženského bódhisattvy uzdravení a soucitu Kuan-jin a památníkem věnovaným obětem 2. světové války.

Adresa:
Na Kopečku 319, Třeboň II, 379 01 Třeboň

DIVADLO J. K. TYLA
Empírové divadlo s nejstarší funkční malovanou oponou v zemi a bohatou historií, která vzniku divadla předcházela.

Historie divadelnictví v Třeboni začala již v polovině 16. století hrami na biblické náměty ve zdejším klášteře. Za posledních Rožmberků se provozovalo divadlo na zámku. V 18. století ve městě hráli kočovné společnosti i ochotníci z řad měšťanů a zámeckých úředníků. Josef Kajetán Tyl hostoval v Třeboni dvakrát-v letech 1852 a 1856. Divadlo, které dnes nese jeho jméno, bylo vybudováno v roce 1833. Součástí výzdoby divadla je cenná opona s alegorickým výjevem příchodu Apollona s družinou do města od akademického malíře Františka Skály z Písku.

Loutkové divadlo v Třeboni provozuje spolek loutkářů, který má ve městě dlouholetou tradici. Divadélko najdete v budově Divadla J. K. Tyla.
Termín prohlídek: každé pondělí od 13:30
Délka prohlídky: cca 1 hodina

Prohlídky zajišťuje a informace poskytne:

Turistické informační centrum
Masarykovo náměstí 1, 379 01 Třeboň
Tel.: +420 384 721 169, +420 724 064 504
E-mail: info@itrebon.cz
www.facebook.com/itrebon.cz
www.itrebon.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here