Podzim všemi smysly ve středních Čechách

0
416
Mělník, foto Jan Valečka

Šarm podzimu nemá obdoby. Kde si ho užít doslova všemi smysly? Ve středních Čechách, jejichž příroda rozehrává divadlo plné barev. Vlastníma rukama tu poznáte tradici sklářství, chuť vína si vychutnáte přímo v srdci středočeské vinařské oblasti v Mělníku, do uklidňujícího šustění podzimního listí se zaposloucháte na Kokořínsku… Nechte se inspirovat.

Kokořínsko; foto Dan Řežábek

Ochutnejte střední Čechy

Není k tomu lepšího místa než Mělník – srdce středočeské vinařské oblasti. Jeho dominantu tvoří zámek, postavený přímo nad pěkně rostlou vinicí. Už z jeho terasy se naskýtá pohled na posvátnou horu Říp. Vystoupáte-li až do věže sousedního kostela sv. Petra a Pavla, naskytne se vám ten nejhezčí výhled na soutok řek Labe a Vltavy. Rozhodně byste neměli vynechat sestup do gotických sklepů od zámkem, kde se pořádají degustace.

Slyšíte šustění listí?

Kokořínsko je nádherné v každém ročním období. Barevné podzimní barvy jeho krásu ještě umocňují.

Pověstnou třešinkou na dortu je pak všudypřítomné popadané listí, které vám při uklidňujících procházkách bude šustit pod nohama. Projít si můžete třeba značenou Cibinulkovu stezku, díky které se ocitnete v kamenném bludišti. Všude kolem vás budou strmé pískovcové skály rozličných tvarů, různě tvarované erozí, úzké průchody a okouzlující podzimní krajina.

Kde oči přecházejí

Kolem zámku ve Vlašimi, v Kraji blanických rytířů, se rozprostírá jeden z nejkrásnějších parků v Čechách. Přírodně-krajinářský park je nejen plný stromů, které na podzim vytvářejí nádherné scenérie, ale také drobných staveb, propojených naučnou stezkou. Ta vás zavede i k dominantě parku: cizokrajnému Čínskému pavilonu. Kdyby vám v parku bylo zima, není nic příjemnějšího než pokračovat s jeho poznáváním pěkně v teple. Část expozice zdejšího Muzea Podblanicka, které v zámku sídlí, seznamuje návštěvníky právě s vývojem parku.

Vůně brdských lesů

Chráněná krajinná oblast Brdy bývala uzavřeným vojenským prostorem, dnes je rájem pro milovníky dlouhých procházek a cyklovýletů takřka nedotčenou krajinou, kam byl dlouho vstup zakázán. Chladnější období dopomáhá brdským lesům, aby se rozvoněly a dopřály vám při výletu nasát ty nejhezčí zážitky. Co třeba výšlap na Třemšín, který Jaroslav Vrchlický nazval „králem brdských lesů“? Cestou z Rožmitálu pod Třemšínem potkáte i kapličku známou z pohádky Lotrando a Zubejda. Krátká zacházka po zeleném značení vám ukáže obnovený partyzánský bunkr.

Broušení skla, sklárna Rückl, Nižbor; foto Lukáš Sochor

Tradice vlastníma rukama

Ve středních Čechách můžete hned v několika sklárnách prozkoumat křehkou krásu sklářských výrobků a dozvědět se víc o jejich vzniku. Zavítejte třeba na Berounsko do rodinné sklárny Rückl v Nižboru, která je synonymem prvotřídního broušeného křišťálu už od roku 1846. Při komentovaných prohlídkách se dozvíte vše o jednotlivých fázích i tradičních technikách výroby skla. A co víc, vlastníma rukama si budete moci vyzkoušet práci brusiče. Odnesete si zážitek i pěkný suvenýr.

Čínský pavilon, park Vlašim; foto František Ortmann

K dalším výletům se inspirujte na:

www.strednicechy.cz

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here