Slovensko láká na sněhové zážitky spojené s UNESCO

0
569
Spissky hrad; foto Filip Kulisev, www.amazing-planet.com

Naplánujte si už teď nezapomenutelnou zimní dovolenou pro celou rodinu. Ukážeme vám, kde na Slovensku si aktivní oddech na lyžařském svahu a relax v přírodní termální vodě hravě spojíte s dobrodružnými výlety po lokalitách s puncem světového dědictví.

Vysoké Tatry; © Marek Hajkovský, TMR Vysoké Tatry

Za vynikajícími podmínkami se vydejte do vysokotatranských středisek Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso, které garantují sněhové radovánky až do pozdního jara. Lyžovačku si můžete zpestřit zábavou ve světě optických iluzí s motivy známých pohádek v Tricklandii ve Starém Smokovci. Nezapomeňte si fotoaparát – ten je tu téměř povinný. Za 7 minut se odtud vyvezete pozemní lanovkou na Hrebienok (1 285 m n. m.), kde startuje hned několik turistických tras. Právě tady se nachází i Kvantárium, interaktivní galerie světla. Po cestě zpátky do Starého Smokovce vás čeká mrazivá jízda po téměř tříkilometrové sáňkařské trati. Za relaxací a účinky přírodní termální vody vyrazte do nedalekého AquaCity Poprad.  Magickým zážitkem je procházka po naučném Chodníku korunami stromů Bachledka s vyhlídkovou věží, co večer ožívá kouzelným osvětlením a vůní punče.

Bachledka – Chodník v korunách stromů; OOCR Tatry-Spiš-Pieniny

Nedaleko máte bohatou sbírku UNESCO skvostů. Začněte na Spišském hradě, nejrozsáhlejší hradní zřícenině ve střední Evropě, která svojí fotogeničností zaujala i Hollywood. 800 let starý velikán vám vyjeví tajemství středověké kuchyně i mučírny a z hradní věže nabídne výhled do širého okolí i stometrový geoglyf keltského koně. Spišské Podhradie si vás získá goticko-renesančními měšťanskými domy i Spišskou Kapitulou (neboli slovenským Vatikánem), kde najdete pozdně románskou katedrálu a kalvárii podobnou té v Jeruzalémě. Rozhodně byste neměli minout ani Dreveník, skalní město z travertinu, a blízkou Žehru s kostelem ze 13. století se vzácnými nástěnnými malbami. Královské město Levoča proslavila Bazilika sv. Jakuba s dřevěným gotickým oltářem, který patří k největším na světě a jehož autorem je fenomenální Mistr Pavel. Nevynechte ani středověké náměstí, které lemují desítky měšťanských domů i honosné paláce s arkádami, a udělejte si fotku v kleci hanby. Magickou sedmičku památek se značkou UNESCO doplňuje dřevěný artikulární kostel v Kežmarku, který byl postaven bez jediného hřebíku. Na spišské světové poklady se určitě vyplatí vyhradit si několik dní. Užijte si to!

www.slovakia.travel

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here