Třešť: město plné zážitků s dlouhou betlémářskou tradicí

0
899

Šestitisícové město ležící mezi krajskou Jihlavou a renesanční Telčí má v rukávu trumfy, které jen tak někdo nepřebije.

Předně je to více než 200letá neutuchající betlémářská tradice. Kde jinde na vás dýchne vánoční atmosféra třeba i v srpnu? V místním muzeu jsou totiž betlémy k vidění po celý rok. Ten největší čítá úctyhodných 1200 figurek, je k vidění v expozici betlémů v Schumpeterově domě a není jediný. K obdivování jich je hned několik, od papírových po dřevěné, nebývalých rozměrů i jeden v životní velikosti.

Vedle této křesťanské tradice jsou stále patrné stopy po židovské komunitě, která zde žila do 2. sv. války. Křivolaké uličky, synagoga, působivý hřbitov či osoba Franze Kafky – i to je třešťské židovství. Náměstí dominují největší sluneční hodiny svého druhu v Evropě, na kterých se navíc mění letní a středoevropský čas.

Nevšední, zcela originální pohlednici si můžete pořídit, pokud vystoupáte po trase Křížové cesty nad město. Součástí kované skulptury je „levitující“ vykovaná buřinka s deštníkem, neodmyslitelně náležící k legendární filmové postavě pana Tau, kterého kouzelně ztvárnil třešťský rodák Otto Šimánek. Vystoupáte-li po schůdkách a vsunete svoji hlavu do buřinky, stanete se součástí „pozdravu“ a na chvilku také filmovou hvězdou. Pokud si s fotografií trochu pohrajete, v rámu se objeví také věže zámku a kostela.

Během letních dnů se osvěžte na přírodním koupališti Malvíny, kde se voda čistí biologickou cestou. Na tomto koupališti nemá chemie co dělat.

Voda se čistí pomocí rostlin a filtračních substrátů. Koupaliště leží nedaleko Třeště, půl kilometru ze samého centra města.

A až budete přesyceni pulzujícím městem, vyjděte nad Třešť a zdolejte Špičák s jeho 734 m n. m. nebo se nechte na šlapadle unášet šumící hladinou Váňovského rybníka. Stojí to za to!

Město Třešť
E-mail: @MestoTrest
www.trest.cz
http://koupaliste-malviny.cz/

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here