ÚSTECKÝ ADVENT, LORETA, SLET ANDĚLŮ A ORIGINÁLNÍ DÁRKY

0
1628

Navštivte jeden z nejkrásnějších a zároveň největších vánočních jarmarků v Ústeckém kraji a v Čechách. Pravou atmosféru blížících se Vánoc zde vytváří především historická centra malebných městeček kraje, jako je například Úštěk, Rumburk, Šluknov nebo Dubí.

Úštěcký jarmark
Úštěcký jarmark, to jsou především stylové stánky s vybranými řemeslníky a prodejci z Čech, Moravy a Slovenska, několik vánočních výstav, nádherný betlém v kostele sv. Petra a Pavla. To vše za doprovodu koled, které budou znít náměstím po celý den v podání živých pěveckých sborů. Na proslulý slet andělů se můžete těšit přibližně v 11:00, 14:30 a před 17 hodinou, večerní slet bude efektně nasvícen. Bohaté občerstvení po celý den je zajištěno, všechny Vás srdečně zveme.

Termín: 15. 12. 2018
Čas: 9:00 – 17:00 hod.
Vstup zdarma

Římskokatolická farnost v Rumburku
Loreta v Rumburku patří svou reliéfní a sochařskou výzdobou mezi nejhodnotnější loretánské kaple v České republice. Architektonicky cenná vnější schrána loretánské kaple Panny Marie je barokní kopií italského renesančního originálu. Předmětem úcty poutníků je Svatá chýše, dům Panny Marie v Nazaretu, v němž došlo ke Zvěstování o narození Spasitele, byl vychován Ježíš a žila Svatá rodina. Loretánskou kapli v Rumburku dal podle projektu významného architekta Johanna Lucase Hildebrandta z Vídně postavit majitel panství kníže Anton Florian z Liechtensteina. K vysvěcení loretánské kaple došlo 15. 9. 1707. Spolu s ambitem s bohatou nástropní výmalbou ze života Panny Marie a Ježíše Krista, poutními Svatými schody (Scala Sancta) a kostelem sv. Vavřince byla součástí areálu kapucínského kláštera (dnes městská knihovna). Rumburská Loreta s milostnou sochou Černé madony loretánské (1694) byla významným mariánským poutním místem pro oblast severních Čech a Lužice. Loretánský areál je od roku 1995 vyhledávaným cílem návštěvníků z České republiky a ze zahraničí. Od roku 1996 se obnovuje, od roku 1999 z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury. Památkově chráněný objekt je přístupný celoročně od úterý do soboty, v dubnu až říjnu mezi 10.00 až 17.00 hod., od listopadu do března mezi 9.00 až 16.00 hod. Po celý rok se v přilehlém ambitu a kostele sv. Vavřince konají výstavy, koncerty a doprovodné kulturní akce. Mše svaté probíhají každé poslední úterý v měsíci od 15.00 hod. ve Svaté chýši. Udržela se tradice srpnové církevní odpustkové slavnosti Porciunkule, trvající od 17. století.

Mýdlová kouzla v Dubí
Od 14. listopadu do 20. prosince 2018 provoní dubský Dům porcelánu s modrou krví v Tovární ulici výstava ručně vyráběných mýdel teplické Mýdlárny U Zámku. Tento rodinný podnik založily v roce 2014 sestry Eva Janíková a Irena Bachtinová jako chráněnou řemeslnou dílnu, nabízí originální, ručně vyráběná přírodní mýdla nejvyšší kvality. Proto se také může chlubit certifikátem Regionální produkt Krušnohoří, jenž uděluje Asociace regionálních značek.

Jak napoví název výstavy v Dubí – Mýdlová kouzla, jejich výrobky nás doslova očarují, a to nejen omamnou vůní bylinek, přírodních olejů a silic, ale také svou rozmanitostí. Neuvidíte zde totiž jen důvěrně známá mýdla, která má doma v koupelně snad každý, ale také bomby do koupele, koupelové sole, mýdla na holení, šampóny, a to i pro pejsky, mýdla olejová, máslová a šlehaná a v neposlední řadě i léčivá. Opomenout se také nedá estetická kvalita produktů teplické mýdlárny. Na první pohled je v nich totiž patrný otisk 100% ruční práce a lásky k řemeslu, který každému kousku dodá punc výjimečnosti.

Kouzla mýdel nám tak přijdou vhod, pozvednou mysl a dodají síly na nadcházející adventní období. Zpříjemnit si jej můžete právě návštěvou výstavy v Domě porcelánu s modrou krví, kde se zároveň seznámíte s historií a technologií výroby mýdel.

Více informací najdete na: www.infocentrum-dubi.cz, www.branadocech.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here