Zámek Dobříš láká na interaktivní výstavy

0
763

Na zámku Dobříš otevřeli letos v květnu po tříleté rekonstrukci francouzský park a přilehlou Oranžérii. Nádherný rokokový park znáte z pohádky Princezna ze mlejna nebo z filmu Marie Terezie a procházka v něm kolem buxusů, ozvučené fontány Napájení Heliových koní či skrze přírodní bludiště z habrů pro vás bude velký zážitkem.

„Po rekonstrukci jsou opravené opěrné stěny, fontány se specifickým zavlažovacím systémem a nový kabát dostalo i několik soch. Součástí parku je také Oranžérie, bývalý zámecký skleník, který prošel obrovskou revitalizací a v současné době jsou v něm interaktivní výstavy pro celou rodinu,” říká ředitel zámku Dobříš Pavel Krejcárek. Tajuplný les a Voda jsou dvě expozice, které pobaví a poučí návštěvníky všech věkových kategorií. Ve druhé části Oranžérie je galerie s výstavním prostorem a videoprojekcí o proběhlé tříleté rekonstrukci.

Expozice Tajuplný les a Voda jsou jak poučné, tak hravé, a zabaví se na nich děti (včetně nejmenších) i rodiče. Tajuplný les seznamuje s živočichy, kteří žijí v okolních lesích, a nabízí srovnání s mapkou zvířat rozmístěných po celém světě. K tomu si děti mohou zvířátka přenést na papír prostřednictvím razítek. Informační cedule seznamují návštěvníky s aktuálním celosvětovým stavem lesů a s problémy, které přináší kácení a odlesňování. Dozvíme se, že v České republice zaujímají lesy třetinu rozlohy, kdo lesy vlastní, kdo v nich žije, co nich roste, jaký má les význam a mnoho dalšího… Důraz je kladen na lesy rodiny Colloredo-Mannsfeld, největšího soukromého vlastníka lesů u nás, který vlastní také dobříšský zámek.

Na druhé interaktivní výstavě, která se věnuje vodě, se návštěvníci seznámí s vodou ve všech skupenstvích. Uprostřed expozice je hravý stůl s křížovkami, hádankami a rébusy, kde se děti i rodiče zabaví a mnohé dozvědí. Spoustu věcí si tady vyzkoušíte “na vlastní kůži”, třeba chuť vody z brdských lesů, anebo uvidíte “na vlastní oči” jako například sladkovodní Škebli rybničnou či historickou kánoi ze Severní Ameriky, kterou přivezl na začátku 20. století do Čech kníže Josef Colloredo-Mannsfeld.

Francouzský park a Oranžérie jsou do konce června otevřené od středy do neděle od 9 do 17 hodin, o letních prázdninách denně mimo pondělí od 9 do 18 hodin. Plné vstupné do francouzského parku a Oranžérie je 110 korun.

Více informací o aktuální provozní době a vstupném najdete na: www.zamekdobris.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here