VLAK SLOVENSKÁ STRELA

0
682

Legendární technická kulturní památka Slovenská strela je unikátní železniční motorový vůz vyrobený v Tatra Kopřivnice v roce 1936. Nasazen byl Československými drahami na trať Praha – Bratislava s jednou  zastávkou v Brně. V té době to byl nejrychlejší spoj, trasu ujel za 4 hodiny a 50 minut při rychlosti až 130 km/h.

Po 2. sv. válce byl vlak odstaven a poté jezdil jako ministerský nebo vládní vlak. Od roku 1953 byl vyřazen a od roku 1960 dlouhá léta vítal návštěvníky Technického muzea Tatra
před hlavním vstupem. Zub času však zapracoval a byla nutná kompletní rekonstrukce, která započala v roce 2018 a trvala dva roky. Práce to byla opravdu velmi náročná a nákladná, avšak podařilo se. Celkové náklady se vyšplhaly na 118 milionů korun. I po rekonstrukci zůstalo na motorovém voze devadesát procent všech součástech.
Nyní tato jedinečná „krasavice“ získala svůj speciální depozit v Muzeu nákladních automobilů Tatra, odkud vyjíždí na velmi oblíbené nostalgické jízdy. I přes závadu na motoru a opravdu, která trvala více jak půl roku, je opět nyní provozuschopná a tak se i letos můžeme těšit na nostalgické jízdy.
Čest zlatým českým ručičkám, které i v této době dokáží zachránit tuto krásnou památku.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here