Starobylé město Úštěk

0
886
default

Město Úštěk patří díky svému centru k nejkrásnějším městům na severu Čech s dochovanými prvky středověké krásy. Pro svůj historický středověký ráz s řadou architektonických památek byl Úštěk prohlášen v roce 1980 městskou památkovou rezervací, nejmenší v Česku.

První písemné zmínky z Úštěka dokládají osídlení již v 10. – 13. století. Historické náměstí s měšťanskými domy se zdobenými štíty    a podloubím je stejně kouzelné jako labyrint zdejších úzkých uliček. Starobylé město Úštěk najdete v malebné krajině na rozhraní
dvou chráněných krajinných oblastí Českého středohoří a Kokořínska.
Úštěk je známý jako turistická oblast lákající návštěvníky svým historickým charakterem    i blízkostí přírody. Městečko je obklopeno horami Sedlo, Ronov, Pohorským vrchem, Budinou a dalšími kopečky.
Osobitý charakter historického města pak dotváří jezero Chmelař s přilehlými kempy, dvěma plážemi a letní pirátskou bitvou. Úštěk je proslulý také svými velkolepými jarmarky, při kterých se náměstí zaplní trhovci, řemeslníky a umělci. Právě unikátnost míst
zlákala i několik filmových tvůrců, Úštěk se objevil ve snímcích jako Kolja, Rebelové nebo také v zahraničním Jojo Rabbit. V návaznosti na tuto zajímavost vznikla Filmová stezka, která návštěvníky stejně jako další pěší stezky provádí Úštěkem. Vydat se tak můžete
nejen po filmových místech, ale i po stopách úštěckého rodáka nebo dalšími stezkami, které vás provedou romantickými uličkami i malebnými údolími. Okolí města je obklopeno památkami a úžasnou přírodou.

Kostel sv. Petra a Pavla a štítové domy
Dominantou úštěckého náměstí je jistě kostel pocházející z druhé pol. 18. století, avšak stejně důležité pro historický charakter jsou i další často chráněné památkové objekty a především působivé štítové domy. V kostele se nachází cenný oltářní obraz, jehož autorem je český malíř Karel Škréta. Krásné štítové domy pak dávají výraznou představu o tom, jak vypadala zástavba menšího středověkého města. Štíty těchto domků se také staly inspirací pro originální logo města.

Kostel sv. Petra a Pavla a budova děkanství
Kostel sv. Petra a Pavla a Kostelický aneb Kalvárie na Ostrém

Hrad a Pikartská věž
Hrad z počátku 15. st. byl unikátně vybudován v již vzniklém městě. Později byl mnohokrát upravován a sloužil jako městská sladovna. Část byla dokonce přestavěna na pivovar. Po válce začal chátrat a teprve v 21. st. byla započata rozsáhlá rekonstrukce.
Zpřístupněné hradní nádvoří je nyní oživeno malebnou kavárnou. Jediná dochovaná věž městského opevnění byla postavena Václavem Cardou z Petrovic r. 1428 a dle archeologů mohla být s přilehlým hradem spojena dřevěnou lávkou. V současnosti je ve věži oblíbené Muzeum čertů. V rámci prohlídky muzea se lze podívat i do úštěckého podzemí,
do dvou až čtyřpatrových sklepů vytesaných do pískovce už ve 14. st.

Hrad a Pikartská věž

Ptačí domky
Domy s dřevěnými přístavky, které navazují na sklepy a chodby vytesané v pískovcové skále, jsou úštěckým unikátem. Přístavky na skalní stěně lze nejlépe vidět z Kamenné ulice, odkud je patrné, že domky mají více pater.

Jezero Chmelař
Areál kolem jezera Chmelař je rekreačním centrem s přilehlým kempem, dvěma plážemi, půjčovnou lodiček, šlapadel a paddleboardů, sportovními hřišti a několika stánky s občerstvením. Jezero bylo vybudováno v 60. letech na místě bývalého středověkého
Velkého rybníka a od té doby slouží jako místo pro letní odpočinek.

 

Helfenburk
Zřícenina Helfenburk leží v malebném Hrádeckém dole. Na nádvoří hradu je možno využít ohniště nebo vystoupat na věž (během sezóny denně, mimo sezónu o víkendech) a vychutnat si krásný výhled do okolí. O místo se stará spolek Hrádek. Nejkratší cesta na hrad vede z nedalekých Rašovic a zdolají ji i méně zdatní turisté. V okolí se dále nachází zřícenina Hřídelík, Ronov a Chudý hrádek.

Synagoga a židovský hřbitov
Krásná klasicistní stavba z 18. st. byla kdysi jádrem staré židovské čtvrti a její zvláštností je fakt, že do suterénu byla umístěna židovská škola a byt učitele. Než zde stála, byla tu starší dřevěná modlitebna, která však shořela v důsledku jednoho z velkých požárů ve městě. Jen asi 1 km je vzdálený úštěcký židovský hřbitov, ke kterému vede příjemná tematická stezka. Pokud strávíte v Úštěku více než jeden den, nudit se určitě nebudete. Za návštěvu stojí i mnoho dalších míst v okolí.

Štítové domy v západní části náměstí a podloubní domy                                      Řada domů historického úštěckého náměstí dává výraznou představu o tom, jak vypadala zástavba menšího středověkého města (např. domy čp. 29-38). Nejstarší městské domy byly patrně dřevěné s kamennými sklepy v několika úrovních. V 16. století pak byly stavěny nové kamenné a hrázděné štítové, jednopatrové domy s loubím v přízemí. Ve východní části náměstí pak najdete podloubní domy s gotickým jádrem. V současné restauraci Pod podloubím, původním Panském domě, bydleli v 15. století Sezimové, tehdejší majitelé úštěckého panství a později v něm byl vždy hostinec nebo hotel.

Štítové domy

V jen asi 5 km vzdálených Konojedech se nachází zámecký areál s Kostelem Nanebevzetí
Panny Marie. Kostel je během sezóny přístupný a občas se v něm pořádají koncerty. Více informací lze najít na webu www.zamekkonojedy.cz. Nedaleko areálu je krásná přírodní zajímavost, která je chráněnou přírodní památkou. Tzv. Konojedské bochníky jsou vzdálené jen necelých 500 m a určitě stojí za návštěvu. Bobří soutěska nabízí příjemný pěší výlet k vodopádům, a pokud máte rádi výhledy, nemůžete opomenout rozhlednu Hořidla, Víťovu rozhlednu nebo majestátní a v okolní kopcovité krajině nejvýraznější horu Sedlo, která je se svými 727 metry, čtvrtým nejvyšším vrcholem Českého středohoří. Úštěk je mimo jiného známý jako filmové městečko. Pravidelně se sem vrací české i zahraniční filmové produkce a využívají tak krásných úštěckých zákoutí. Mnoho filmových snímků určitě znáte a některá vám možná představí filmová stezka.

Zámek a Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech
Rozhledna Víťova
Rozhledna Hořidla
Filmová stezce v městské památkové rezervaci Úštěk
Bobří vodopády
Kalvárie na Ostrém

Další informace a tipy najdete na webu města:http://www.mesto-ustek.cz

V rámci projektu tzv. Přívětivého úřadu nechalo město Úštěk vyhotovit novou vizuální identitu města, která mu dala nové logo a celý grafický manuál. Město se tak prezentuje moderním způsobem, který však vychází z jeho historického charakteru. Logo bylo inspirováno štítovými domy, kterými je úštěcká památková rezervace typická. V rámci stejného projektu byly dále vyhotoveny propagační materiály a vznikly webové stránky, které přehledně podávají informace jak návštěvníkům, tak i občanům města. Více o městě a aktuálním dění lze najít na www.mesto-ustek.cz

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here