Cykloputování po Ústeckém kraji

0
791

Cykloturistika je velmi populární odnož turistiky, která v posledních letech zažívá obrovský rozmach. Novodobý trend, jenž upřednostňuje trávení volného času aktivním způsobem, cykloturistice velmi nahrává.

Velké Březno

V Ústeckém kraji hraje prim Labská stezka, která patří mezi evropský fenomén. Stezka je jednoznačně jednou z nejkrásnějších a nejoblíbenějších říčních stezek v Evropě. Je vedena na území dvou států, a o ČR a SRN, s délkou více než 1200 km. V České republice trasa vede přes čtyři kraje a z celkových asi 400 km připadá na Ústecký kraj 96 km. Z velké části jde o opravdovou cyklostezku bez motorové dopravy. Stezka nabízí velké množství turistických cílů, mezi které řadíme hrady a zámky, rozhledny a vyhlídky. Zámek je možné navštívit v Roudnici nad Labem, Velkém Březně nebo Děčíně. Po cestě najdete také Hrad Střekov, rozhlednu ve Velkém Chlumu u Děčína nebo u Hořidel na Litoměřicku. Mezi městy Ústí nad Labem a Litoměřicemi jezdí v turistické sezoně pravidelná lodní linka, která výletníkům může den příjemně zpestřit. Pro snadnou orientaci na trase je každý rok vydáván Cykloprůvodce po Labské stezce, který jeho uživateli nabídne široké spektrum služeb, které je možné během jízdy po Labské stezce využít. Lákavým zážitkem pro rodiny s dětmi může být návštěva jedné ze zoologických zahrad v Ústeckém kraji. Na Labské stezce jsou to ZOO Ústí nad Labem a ZOO Děčín.

Benešov nad Ploučnicí

Pokud preferujete raději kopcovitý terén, pak Vám namísto Labské stezky doporučíme vyjet kousek výše do Krušných hor, kde na Vás čeká trasa s označením 23. Krušnohorská magistrála. Velice oblíbená trasa je mezi Děčínem a Klínovcem. V trase magistrály se nachází cenné přírodní lokality, jako rašeliniště, vodní nádrže, skalní útvary a divoké horské louky. Tato oblast představuje pro cyklisty ideální místo k objevování zapomenutých koutů. Narazit můžete také na Krušnohorskou lidovou architekturu a řemeslo. Po cestě potkáte například technické památky, nebo krajinu s bohatou historií hornictví zvanou Hornická kulturní oblast Erzgebirge / Krušnohoří, která byla v roce 2019 zapsána na seznam chráněných památek UNESCO. Jako další lze zmínit cyklostezku číslo šest Ohře, která je spojnicí mezi Ústeckým a Karlovarským krajem. Trasa vedoucí od Litoměřic, přes Louny, Žatec, Kadaň, Klášterec nad Ohří a Pernštejn je významným napojením na Labskou stezku. V Ústeckém kraji čítá přibližně 140 km a bývá také označována jako stezka vína, chmele a piva. Trasa prochází významně cennou přírodní lokalitou, míjí četná historická královská města a nabízí velké množství památek.

Velký Chlum

Jako poslední, ale ne méně významnou páteřní cyklostezkou v regionu, je stezka spojující Ústecký a Liberecký kraj, cyklostezka Ploučnice. Tato trasa označená číslem 15 začíná v Děčíně na spojnici s Labskou stezkou a prochází údolím řeky Ploučnice směrem na Benešov nad Ploučnicí a Starý Šachov, ležící na hranici s Libereckým krajem. Cyklostezka mezi Děčínem a Benešovem nevykazuje výrazné terénní převýšení, takže bude velmi vhodná pro rodiny s malými dětmi i pro bruslaře.

www.branadocech.cz
www.stezky.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here