Hrady na Klášterecku

0
760
hrad Egerberk

V okolí Klášterce nad Ohří se nachází nespočet hradů a zřícenin, město vydalo krátkou publikaci o hradech na Klášterecku. My bychom vám rádi představili dva, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti města.

Tím prvním je Egerberk, hrad patřící soukromému majiteli Petru Zajícovi. Hrad byl postavený na přelomu 13. a 14. století na prostředním ze tří čedičových vrchů nad obcí Lestkov. Návštěvníky zaujme nový dřevěný most, postavený v loňském roce. Probíhají opravy zdiva a jam. Sám majitel říká, že Egerberg vnímá jako jednu z nejkrásnějších zřícenin v naší zemi.

Hrad Egerberk je typickým představitelem hradu s dvoupalácovou dispozicí a jeho jméno je dovozováno od německého názvu řeky Ohře.

zřícenina hradu Šumburk

Druhým hradem je zřícenina hradu Šumburk, který je v majetku města Klášterce nad Ohří. Pod jeho záštitou na hradě probíhají záchranné práce. Konají se zde také pravidelné prohlídky. Dominantou hradu jsou zbytky velkého donjonu, dochovala se také řada krakorců od prevétů. Patrné jsou zbytky kruhové nárožní věže. Ve zdech hradního paláce se dokonce dochovaly kanály teplovzdušného topení, co se ovšem bohužel nedochovalo, je vyhřívací pec, o její poloze můžeme pouze spekulovat.

zřícenina hradu Šumburk

Pod hradem se pak nachází zbytky tvrze a poplužního dvora, kam se panstvo přemístilo ve chvíli, kdy hrad přestal vyhovovat tehdejším nárokům na bydlení. V jeho blízkosti vznikla i malá osada, ze které se dochovaly pouze nepatrné zbytky zdiva a propadlé sklepy.

Hrad Šumburk byl postaven mezi lety 1431–1435 a z jeho majitelů je nejzajímavější Opl z Fictumu, který se zapletl do penězokazectví a královská komora tak byla nucena rodu Fictumů zabavit veškerý majetek. Oba hrady jsou celoročně přístupné po značených turistických stezkách.

Turistické informační centrum
nám. Dr. E. Beneše 85
431 51 Klášterec nad Ohří
www.klasterec.cz

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here