FENOMÉN SINGLE CESTOVÁNÍ

0
1716

Počet prodaných single pobytů či zájezdů trvale roste ve světě i u nás. Podíl single pobytů na prodaných zájezdech ve světě už je momentálně kolem 5% a pořád se zvyšuje. Přitom se již nejedná jen o svobodné mladé cestovatele do 35 let a seniory.

Část pobytů si objednají nově i lidé, kteří si prostě potřebují odpočinout – relaxovat od práce, rodiny a chtějí se podívat třeba do míst, které ostatní přátele a rodinu nelákají.

Všichni však musí počítat s tím, že pokud budou na pokoji sami, musí si za ubytování připlatit. Jednolůžkových pokojů je ve většině oblíbených turistických destinací velmi málo. „Češi jsou čím dál více odvážnější a nebojí se vycestovat sami. Loni se zájem o zájezdy pro jednu osobu zvedl o 30 %, letos o dalších 20 %,“ Trendem posledních let je i u nás jednoznačně citelný a setrvalý nárůst sólo cestování.

Ceny pro single pobyty se liší v jednotlivých destinacích

Cestovní kanceláře a hotely na tuto skutečnost reagují jen pomalu. Single cestovatelé zatím musí počítat s tím, že zaplatí za ubytování o 10–20 % více. Většina přímořských hotelů jednolůžkové pokoje nemá, má minimálně dvoulůžkové. V případě ubytování jedné osoby je tedy nutné zaplatit i příplatek za neobsazené lůžko. Jen výjimečně hotely nabízí pokoj bez příplatku. I příplatek je různý, některé hotely jej mají zvýhodněný a nižší, jiné chtějí téměř plnou částku. I když je cena v daných lokalitách a hotelech velice různá, průměrně vychází cena zájezdu za pokoj obsazený jedním člověkem zhruba o 2500 korun navíc.

Single zájezdy už cestovní kanceláře nabízejí

Záleží to především na samotných hotelech, jejich kategorii, proporcích a také destinaci. Podle CK Čedok na poptávku trhu reagují i některé hotely a snaží se navyšovat počty single pokojů. CK Fischer má v nabídce i hotely, kam se dá vyrazit bez příplatku, i když je to většinou v mimosezóně nebo okrajových termínech – červen, popř. září, říjen. V hlavní sezóně vás příplatek za druhé lůžko nemine.

Některé cestovní kanceláře již začaly nabízet i zájezdy pro singles . Exim tours nabízí klientům v předsezonním a posezonním období jednolůžkové pokoje v ceně zájezdů programu 50, pro cestovatele starší 50 let.

Pro single cestovatele je ale tento trend každopádně dobrým znamením, evropská populace stárne a single zájezdů bude přibývat. Lze jen doufat, že se tomuto trendu přizpůsobí i ubytovatelé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here