Inspirující babí léto a jizerské frišno – prožijte podzimní Jizerky!

0
1049
Vodopád Velký Štolpich

Podzim v Jizerkách má dvě podoby, které se od sebe naprosto liší, a přesto jsou obě tak lákavé. Babí léto přináší do hor pestrou paletu barev. Sluneční paprsky se odrážejí od vodních hladin říček, vodopádů a přehrad a spolu s barevným listím stromů vytvářejí okouzlující podzimní podívanou.

Pravou jizerskou atmosféru zažijete ve dnech, kdy ve vzduchu ucítíte první vůni sněhu. Mlhy, tajemné hory a chladné počasí – takové je jizerské frišno, které pocítíte na každém kousku svého těla.

Vodopády Jedlové

Čarování babího léta v Jizerkách si užijete při výletech k vodopádům nebo na řadě rozhleden, kterými jsou hory doslova poseté. K nejvyhledávanějším vodopádům Jizerek patří vodopády na Jedlové. Na vodopády velmi bohatá je také řeka Černá Desná. Podél jejího toku vede naučná stezka, která vás dovede až k vodní nádrži Souš. Drahokamem mezi vodopády Jizerek jsou Štolpišské vodopády nacházející se v Jizerskohorských bučinách. Chcete-li si užít aktivní chvíle a obdivovat podzimní paletu barev, naplánujte si výlet k přehradě Mšeno v Jablonci nad Nisou, nebo k přehradě Harcov v Liberci. Můžete zde běhat, jezdit na bruslích, koloběžkách i kolech a cestou si užívat pohled na barvy odrážející se ve vodní hladině.

Rozhledna Smrk

Snad v každé části hor narazíte na nějakou rozhlednu. Slunné podzimní počasí si můžete vychutnat při výšlapech nad koruny stromů. Nejvýše položenou rozhlednou je rozhledna na Smrku, řadu dalších můžete navštívit zejména v okolí Jablonce nad Nisou a Tanvaldu. Nejnovější výhledy na Jizerky se vám naskytnou z nově otevřené rozhledny Světlý vrch u Albrechtic v Jizerských horách a Vyhlídky Špička na Malém Špičáku nad Tanvaldem.

Jizerské frišno je originální název pro typicky podzimní jizerské počasí. Abyste poznali pravou atmosféru Jizerek, musíte si ho prožít na vlastní kůži. Jedinečným místem pro tento podzimní  prožitek jsou Jizerskohorské bučiny, první přírodní památka UNESCO v Čechách. Na území rozprostírajícím se mezi Oldřichovem v Hájích a Lázněmi Libverda objevíte řadu skalních vyhlídek a tajemných skalních útvarů. Na podzim se celé bučiny zahalí do zlatavě hnědé barvy spadaného listí a dokonalou atmosféru dokreslí mlhy a chlad prostupující krajinou. Vydejte se za nevšedními zážitky do podzimních Jizerek, inspiraci najdete na www.jizerky.cz/podzim

Vyhlídka Špička nad Tanvaldem, foto: A. Bělonožník a M. Gál

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here