POZNEJTE KARLOVARSKÝ KRAJ V SEDLE KOLA

0
1497

Protíná louky, lesy i pohádkové skály. Vine se kolem majestátních hradů, dramatických skalních útvarů i meandrů horských říček. Ať už zbarvená červencovým sluncem nebo spadaným listím za podzimních měsíců, nepřestává uchvacovat po celý rok.

Řeč je o kolosální cyklistické Krušnohorské magistrále, která se vine krajem a přimyká k sobě tu menší, tu větší vedlejší stezky, aby nakonec jako delta mohutné řeky vyústila přes hraniční pohoří na Sněžníku u Děčína, kde navazuje na Labskou stezku. Je vedena mezi lesy a loukami, je vhodná pro pěší i cyklisty a v zimě pro běžkaře.

Její počátek najdete v chráněném údolí řeky Ohře, přímo u nádrže Skalka. Od jejich písčitých pláží stoupá vzhůru k Františkovým Lázním a přilehlým rybníkům, míjí hrad Seeberg, zrestaurovaný románský hrad Vildštejn z přelomu 12. a 13. století ve městě Skalná a přírodní park Kamenné vrchy u Plesné. Protíná Kraslice se zastávkou u vlakového muzea, v Bublavě se prudce stáčí a podél hranic vás přes Horní Blatnou a Boží Dar vyveze až na vrchol Klínovce.

Jejím velkým konkurentem je páteřní Cyklostezka Ohře, která navazuje na německou Valdštejnovu cyklostezku a provede vás postupně čtyřmi regiony: Chebskem, Sokolovskem, Karlovarskem a Ostrovskem. Řeka vám bude dělat společnost po většinu cesty, ať už ve stínu okouzlujícího Lokte, v romantickém údolí Svatošských skal nebo v kopcovitém závěru u tajuplného Horního Hradu ve Stráži. Ve Velichově doporučujeme odbočit do Ostrova, kde je možné navštívit několik unikátních památek. Více na www.cykloohre.cz

Nejen cyklostezkami je ale cyklista živ, proto na Klínovci před pár lety vyrostl Trail Park s extrémními sjezdy pro adrenalinové závisláky i rodinnými stezkami, určenými k tréninku malých bajkerů. Sjezdy jsou vypracované do posledního detailu, a kromě větru ve vlasech nabídnou i okouzlující výhledy do krajiny, horský vzduch a panenskou přírodu, kam jen oko dohlédne. Více na www.trailpark.cz. Vydat se můžete na kole či koloběžce i na trasy Bike parku Plešivec. Více na www.skiarealplesivec.com

Nejste si jisti, zda celou plánovanou trasu ujedete na kole? Až vás začnou bolet nohy, stačí naskočit na vlak nebo autobus, které jsou v kraji na převoz kol připravené. Speciální cyklobusy zajišťují dopravu třeba z Chebu přes Karlovy Vary, Boží Dar na Klínovec a zpátky. Stejnou službu můžete využít i směrem na Bochov, Valeč, Žlutice a Chyše nebo naopak Mariánské a Františkovy Lázně a Lázně Kynžvart. No a pokud kolo nemáte nebo ho s sebou nechcete tahat? Jednoduše si ho půjčte v jedné z mnoha půjčoven. Ve stanicích Českých drah v Karlových Varech Dolní nádraží, v Mariánských Lázních a Chebu jsou pro vás k dispozici také elektrokola, dětská kola a koloběžky.

Kdyby vás to v sedle přestalo bavit, není nic jednoduššího než seskočit, chopit se turistických holí a vydat se po jedné ze stovek turistických tras za poznáním i dobrodružstvím. Namátkou zmiňme třeba Naučnou stezku Kladská, Naučnou stezku přírodní rezervace SOOS nebo Naučnou stezku Horní Blatná – Vlčí jámy.

Cyklostezka Ohře zvítězila v soutěži agentury CzechTourism v kategorii Česko jede v r. 2018.

Peřejemi řeky Ohře

Bystrá, hbitá a průzračná, protínající Karlovarský kraj, vedoucí od Chebu po Litoměřice, kde ji pod svá křídla bere mohutnější sestra Labe.

Vodní tok oplývající dramatickými úseky, grandiózními výhledy i pohodlnými místy pro odpočinek po celé délce své trasy. Pokud je i ve vás kousek vodáka, představíme vám její krásy. Ohře pramení v Horních Francích. Její pramen, obložený dvanácti hrubě tesanými žulovými kameny, se nachází na úpatí hory Schneeberg. Její pouť u nás začíná na prosluněných plážích vodní nádrže Skalka, odkud se přes Ottův jez valí hlouběji do nitra našeho regionu. Industriální zátiší nechává za sebou a záhy vplyne do malebné české krajiny plné listnatých koridorů, opuštěných mostů a idylických vesniček, lemujících oba břehy. Pouhých pár kilometrů za Chebem čeká první příjemná zastávka u šenkovny pivovaru Kynšperk ve stejnojmenném městě. Výroba chmeleného moku se zde vrátila po 61 letech a rozhodně stojí za ochutnání. Jen o kousek dál leží tajemstvími opředená vesnička Chlum sv. Maří, kde sídlí konvent křížovníků s červenou hvězdou. Jde o jediný církevní rytířský řád založený v Českých zemích a zároveň jediný mužský řád založený ženou. Za návštěvu stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie z 15. století. Od nedalekého poutního místa pak voda unáší lodě a čluny dál směrem k Sokolovu, kde se vlévá do lesnatého údolí, směřujícího k hradu Lokti. Ten můžete obkroužit ze všech stran a prohlédnout si ho zespodu, poté loďku uvázat v tábořišti a vydat se na průzkum starobylých památek. Při svých toulkách se určitě stavte v rodinném pivovaru Sv. Florián. Pivo se v tomto městě vaří už od dob Jana Lucemburského.

A kam jinam z Lokte než do Karlových Varů. V lázeňském městě si můžete udělat zastávku, vyrazit na rozhlednu Diana, do Obory sv. Linhart, jež nabízí ojedinělý pohled na zvířata shora z můstků. Předtím však nezapomeňte zastavit u malebných Svatošských skal. Toto skalní městečko odvozuje svůj název z pověsti o zkamenělém svatebním průvodu a ve svých knihách ho ztvárnili i bratři Grimmové.

Vodácké putování krajem pak nezbývá než zakončit v poklidné vesničce Kyselka. V muzeu Mattoni můžete nahlédnout do historie slavné značky Mattoni a po turistické stezce vystoupat na vrchol kopce Bučina. Z tamní vyhlídkové věže přehlédnete Krušné i Doupovské hory nebo skalní ostroh se zříceninou hradu Andělská Hora. Celou trasu lemují vodácká tábořiště a kempy.

Více na: http://pruvodce.poohri.cz/web/cs/pruvodce/ vodacka-ohrePůjčovna lodí
Dronte, www.dronte.cz
Pirrat, www.pirrat.cz
Putzer, www.ohre.putzer.cz
Samba, www.pujcovna-lodi.cz

7 tipů na výlety pro rodiny s dětmi

Objevte společně místa, která vás uchvátí, na něž budete dlouho společně vzpomínat.

Za zvířátky – Zoopark Amerika ve Františkových Lázních: Vaše děti potěší malý zoopark a hřiště u rybníka s lesoparkem.

Za zábavou – Svatošky dětský ráj: Areál nabízí pobyt v čisté přírodě u Svatošských skal.

Za adrenalinem – Areál Plešivec: V zábavném parku pro celou rodinu na Plešivci na vás čeká obří trampolína, lanové centrum a další atrakce.

Za poznáním – Botanická zahrada v Bečově: Vydejte se na plavbu po jezírku, projděte si bioferrata a prozkoumejte floru zdejší zahrady.

Do pohádky – Vánoční dům v Karlových Varech: Zažijte s dětmi pohádkovou vánoční atmosféru po celý rok a potěšte se výstavou více než sedmi tisíc medvídků.

• Na rozhlednu – Rozhledna Krásno: Podívejte se na Krušné hory z unikátní rozhledny inspirované babylonskou věží a navštivte nedaleké hornické muzeum.

• Za koupáním – Přírodní koupaliště Michal u Sokolova: To pravé léto začíná na největším přírodním koupališti v kraji s obřím tobogánem, vodní trampolínou a dlouhou písčitou pláží.

Další tipy na výlety najdete na turistickém portálu www.zivykraj.cz nebo v pořadu Toulky Karlovarským krajem na Stream.cz

ŽIVÝ KRAJ – DESTINAČNÍ AGENTURA PRO KARLOVARSKÝ KRAJ, Z.S.
Závodní 379/84a
360 06 Karlovy Vary
E-mail: info@zivykraj.cz
www.zivykraj.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here