Rozhlédněte se do roku 2022 ze středočeských rozhleden

0
694
Rozhledna Babka_Ondřej Soukup

S koncem starého a příchodem nového roku stoupá chuť dívat se na svět novýma očima a vyhlížet do budoucnosti. Co se za novými pohledy, výhledy a vyhlídkami vydat na některou ze středočeských rozhleden? Výhledy do malebných údolí i na daleké hory mají své kouzlo v kterékoliv roční době. Některé z rozhleden jsou volně přístupné celoročně, jiné se řídí otevírací dobou, některé po letní turistické sezóně zavírají. Kde si neokoukané výhledy užít právě v tomto období? Seznam je dlouhý. K pomyslným výhledům do nového roku 2022 jsou rozhledny ve středních Čechách jako stvořené.

Na vyhlídkové výlety je často vhodnější vyrazit o víkendu, většina rozhleden s provozní dobou totiž zůstává v tomto období přístupná pouze v sobotu a v neděli. O víkendu a v pátek má otevřeno například rozhledna Vodárna na okraji Kolína, vzniklá z původní vodárenské věže. O víkendu je přístupná také rozhledna na Velkém Blaníku ve tvaru husitské hlásky anebo třeba rozhledna na Vrátenské hoře na Kokořínsku, z jejíhož vrcholu se naskýtá kruhový rozhled na Kokořínsko, Pojizeří i na lesy Českého ráje. O víkendu zůstává otevřena také rozhledna Městská hora v Berouně.

Zkrátka nepřijdou ani turisté, kteří by na rozhlednu rádi vyrazili ve všední den. Mnohé středočeské rozhledny jsou totiž přístupné volně a po celý rok. Řadí se k nim rozhledna Babka u Zruče nad Sázavou, Bedřichova vyhlídka na Kolínsku, Špulka na Benešovsku, Pepř poblíž města Jílové u Prahy, Drtinova rozhledna na Besedě na Příbramsku či rozhledny Děd a Máminka na Berounsku, Vysoký Vrch v lesích chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, Kožova hora poblíž Kladna nebo třeba rozhledna v areálu Vrchbělá, ze které je krásně vidět nejen na nedaleký Bezděz, ale také na místní minizoo přímo pod rozhlednou. Za poplatek je v otevírací době denně přístupná také rozhledna na Kaňku u Kutné Hory.

Každá z rozhleden má svůj příběh. Některé stávaly na strategických místech dávno, jiné vznikly až v nedávné době. Bedřichova vyhlídka, ze které je za dobré viditelnosti vidět až na Krkonoše, dostala jméno podle pruského krále, který na ní měl během významné bitvy u Kolína roku 1757 jedno ze svých velitelských stanovišť. Za jménem Špulka zase stojí neobvyklý tvar rozhledny, připomínající starou špulku na nitě.

Akce na týden 4.-9. 1. 

Koncert dětského pěveckého sboru v Benešově (5. 1.)

V sále Sboru Českobratrské církve evangelické v Benešově se uskuteční koncert dětského pěveckého sboru, který funguje pod zdejším domem dětí a mládeže. Akce začne od 17 hodin a je první letošní událostí, na které se vyhledávaný benešovský dům dětí a mládeže podílí nebo kterou pořádá.
Více zde: www.ddmbenesov.cz

Tříkrálové radovánky v Levandulovém údolí (8.-9. 1.)

Levandulové údolí v Choduni připravilo tříkrálové radovánky, a to na stezce plné smíchu a radosti, v hale s dobrotami z českého kalendáře a v prodejně s připravenými balíčky na detoxikaci a ozdravení, podporu imunity, energie a dynamické regenerace v roce 2022. Uskuteční se procházka po vápencových mořích a kolem místních BIO Levandulových polí a také hra pro dospělé plná kvízů, hádanek a moudrosti našich předků s tradicemi, svátky a pořekadly měsíce ledna a února.
Více zde: www.levanduloveudoli.cz

Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku v Mníšku pod Brdy (8.-9. 1.)

Na zámku v Mníšku pod Brdy se uskuteční netradiční pohádkové prohlídky. V sobotu komtesa zavede děti ve věku od tří do devíti let do tajuplného sklepení, kde uvidí různé bytosti jako víly pomáhající vládci brdských kopců Fabiánovi i čerta, který přispěl k současné podobě mníšeckého zámku. V neděli děti vstoupí do místnosti plné pohádkových postav. Uvidí trpaslíky, Sněhurku, Popelku, draka a jiné pohádkové bytosti. V závěru prohlídky si prohlédnou sbírku malých princů a princezen. Otevřen bude také výtvarný ateliér.
Více zde: www.zamek-mnisek.cz

Známková tvorba Cyrila Boudy v Kladně (do 9. 1.)

Ve Sládečkově vlastivědném muzeu v Kladně se ke svému závěru chýlí výstava probíhající od září loňského roku. Byla připravená k příležitosti 120 let narození Cyrila Boudy a poodhaluje zajímavou část tvorby tohoto významného malíře, ilustrátora, grafika a kladenského rodáka
Více zde: www.omk.cz

Street Art of the World – Martin Koťátko v Berouně (do 10. 1.)

Do 10. ledna je možné prohlédnout si v berounské kavárně Jiná Káva první fotografickou výstavu, která mapuje vybrané výtvory pouličního umění napříč kontinenty. Kromě nejvyhlášenějších evropských lokalit jako je Londýn, Paříž, Berlín nebo Amsterdam se návštěvníci zatoulají i na místa pro street art méně typická. Těšit se mohou na rozličné výtvarné techniky a kompozice, klasickou malbu štětcem, portréty, šablony stříkané sprejem, plastiky, lepené grafiky vyřezané z papíru, velkoformátové murály a mnoho dalšího.
Více zde: www.infocentrumberoun.cz

Rozhledna Vodárna_Ondřej Soukup
Rozhladna Máminka
Drtinova rozhledna_Ondřej Soukup
Děd_Ondřej Soukup

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here