Střední Čechy tradičně netradiční

0
554

Zahájení adventu ve středních Čechách je každoročně spojen s mnoha výstavami betlémů, vánočních koncertů a netradičním pojetím Vánoc na mnoha místech v kraji. Některé z nich vám nyní představíme, jako tip na výlet.

Příběh vánočního stromečku – radosti Evropy

Zámek Loučeň

Zámek Loučeň zve v temínu od 17. 11. do 15. 1. na prohlídky zámku s „Příběhem vánočního stromečku“. Již popáté budou zámecké komnaty vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků. Letošní téma se nese v duchu: „Radosti Evropy – jaké radosti dala Evropa světu“.

Lidové Vánoce v Polabí

Skanzen Přerov nad Labem

Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se i letos koná od 17.11. do 30.11. v celém areálu skanzenu.V interiérech všech devíti chalup jsou předváděny scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů i současné vánoční dekorace.

Vánoční výstava betlémů

Regionální muzeum Mělník

Vánoční výstava v termínu od 19.11 do 30.12. vám představí unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840–1940. Větší část vystaveného souboru betlémových figurek pochází z podhůří Jeseníků a Orlických hor – z městečka Králíky a okolí, kde vznikaly jedny z nejkrásnějších českých betlémů. Součástí výstavy bude i velká sbírka nejrůznějších skleněných ozdob na stromeček. Návštěvníci výstavy také zjistí, jaké dárky a hračky mohly děti ve 20. století najít pod vánočním stromečkem.

Netradiční Vánoce v muzeu

Městské muzeum Sedlčany

Městské museum Sedlčany zahajuje adventní období oblíbenými předvánočními dny řemesel, letos v pátek 25. a v sobotu 26. listopadu od 9 do 18 hodin, při nichž mají návštěvníci možnost prohlédnout si i zakoupit od výrobců ledacos. K mání budou pochutiny různého skupenství, dekorace, oblečení, šperky, nádobí nebo umělecká díla. Dne 26. 11. také proběhne rozsvícení vánočního stromu a pokus o rekord (nejvíce lidí s koledou).

Křest největšího adventního věnce

zámek Loučeň

Advent zahájí 26.11. na zámku Loučeň ve 14 hodin křtem největšího adventního věnce v Česku. Od roku 2010 je loučeňský zámek místem, kde se nachází největší adventní věnec v Čechách, zdobící kašnu na nádvoří. Každoročně zahajuje zámek advent krásným rituálem, při kterém čtyři andělé v doprovodu Bílé paní loučeňské, slavnostně rozsvěcí svíce na věnci a žehnají klid a lásku pro celé předvánoční období. Zážitek slibuje zajímavou a emocionální podívanou.

Adventní koncert na zámku Liteň

Tu pravou vánoční atmosféru navodí o první adventní neděli od 18 hodin mimořádný koncert v sále Čechovny v areálu zámku Liteň. Na koncertu, kde zazní mimo klasické skladby i vánoční melodie, se představí členové skupiny lesních rohů České filharmonie, smyčcové uskupení Pavel Bořkovec Quartet a rovněž vybraní absolventi jarních Liteňských hornových dnů ve společnosti hornisty Kryštofa Kosky. Na sváteční atmosféru naladí také jedna z vítězek Ceny Jarmily Novotné. Chybět nebudou ani skladby od světoznámých skladatelů a virtuosů Mozarta, Beethovena či Webera.

Kreativní dílny v Muzeu betlémů

Karlštejn

K vidění jsou od 27.11. do 28.11. kolekce českých historických betlémů vyřezávaných ze dřeva, doplněná betlémy z dobových raritních materiálů na příklad z vosku, cukru nebo chleba. V adventu a mezi vánočními svátky máme budou pro rodiče s dětmi připravené kreativní dílny pod názvem Hravá dílnička, které nabízejí zklidnění v předvánočním shonu. Návštěvníci zde mohou v klidu pozorovat šikovnost svých dětí, nebo realizovat své vlastní vánoční nápady a tvořit z předpřipravených materiálů.

Více informací najdete na:

www.sccr.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here