Strahovský klášter plný dárků a zábavy

0
659

Strahovský kabinet kuriozit je plný tajemných exponátů z různých koutů světa a oborů přírodních věd. Podivuhodné sbírky vás ohromí a zaujmou zároveň.

Při vstupu do historické části kabinetu jsou umístěny přírodovědné sbírky převážně mořské fauny, doplněné sbírkami hmyzu, minerálů a voskových napodobenin plodů. Jako skutečnou kuriozitu lze považovat dráčka, vyráběného speciálními řezy z rejnoka. Zástupce expozice s vojenskou tématikou vévodí model válečné lodi z přelomu 17. a 18. stol., vedle které jsou umístěny vojenské exponáty: hlaveň děla z r. 1686, dělové koule a jezdecké boty asi z doby francouzského obléhání Prahy v r. 1742, polská kopí, tatarský luk, lovecká kuše, přilby z přelomu 17. a 18. stol. nebo slovenská sekyra – valaška.

V prosklených skříních jsou umístěny sbírky historického brnění, husitských selských zbraní a keramiky. Mezi unikáty patří přímý zub z narvala, v minulosti vydávaný za roh jednorožce nebo podmořské ryby. Strahovský klášter je národní pokladnicí umění a vědění. Nejstarším rukopisem v knihovně je Strahovský evangeliář datovaný do roku 860.

Otevřeno: denně po celý rok vyjma Štědrého dne, Božího hodu vánočního (25. prosince) a Velikonoční neděle 9–17.00 hod., polední pauza 12–13.00 hodin.

Vstupné: 150 Kč; snížené pro studenty středních a vysokých škol do 27 let 80 Kč. Pro žáky českých základních škol, v rámci výukového programu, je vstupné 10 Kč za žáka. Rodinné 300 Kč. (dva dospělí + max 3 děti do 15 let), Školní třídy není nutno objednávat předem. České i cizojazyčné prohlídkové texty zapůjčí na požádání kustodi.

Strahovský klášter
Strahovské nádvoří 1/132
118 00 Praha 1 – Hradčany
www.strahovskyklaster.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here