Třešť: město plné zážitků

0
1008

Šestitisícové město ležící mezi krajskou Jihlavou a renesanční Telčí má v rukávu trumfy, které jen tak někdo nepřebije. Předně je to více než 200letá neutuchající betlémářská tradice. Kde jinde než právě v Třešti na vás dýchne vánoční atmosféra třeba i v srpnu?

V místním muzeu jsou totiž betlémy k vidění po celý rok. Během dvou století vyřezali mistři
řezbáři desetitisíce figurek, postavili stovky betlémů a v posledních letech dali vzniknout tradici s názvem Dřevořezání. Každý z účastníků této svébytné akce zanechá v Třešti figurku, která putuje do společného betléma, jež čítá úctyhodných 1200 figurek. Betlém je k vidění v expozici betlémů v Schumpeterově domě a není jediný. K obdivování jich je hned několik, od papírových, po dřevěné, nebývalých rozměrů i jeden v životní velikosti. Přesvědčte se sami!

Vedle této křesťanské tradice jsou stále patrné stopy po židovské komunitě, která zde žila do 2. sv. války. Křivolaké uličky, synagoga, působivý hřbitov či osoba Franze Kafky – i to je třešťské židovství. Náměstí dominují největší sluneční hodiny svého druhu v Evropě, na kterých se navíc mění čas.

V samotném centru se nachází místo zvané Vězeňský dvůr, kde došlo k největší tragédii novodobých dějin města. S událostmi květnových dnů roku 1945 se seznámíte v pietní síni dvora. Nevšední pohlednici si můžete pořídit, pokud vystoupáte po trase Křížové cesty nad město. Součástí kované skulptury je „levitující“ vykovaná buřinka s deštníkem, neodmyslitelně náležících k filmové postavě pana Tau, kterého kouzelně ztvárnil třešťský rodák Otto Šimánek. Vystoupáte-li po schůdkách a vsunete hlavu do buřinky, stanete se součástí „pozdravu“ a na chvilku také filmovou hvězdou. Vznikne tak zcela originální fotografie z výletu.

Milovníci radiotechniky jistě zaplesají nad exponáty Muzea Tesla. A proč také ne, když se jedná o největší sbírku s podobným zaměřením v Evropě. Během letních dnů se
osvěžte na přírodním koupališti Malvíny, kde se voda čistí biologickou cestou. Koupaliště se
nachází v poklidné části Třeště necelého půl kilometru do centra.
A až budete přesyceni pulzujícím městem, vyjděte nad Třešť a zdolejte Špičák s jeho 734 m n. m. nebo se nechte na šlapadle unášet šumící hladinou Váňovského rybníka.              Stojí to za to!
http://www.trest.cz
@MestoTrest,
http://koupaliste-malviny.cz
http://www.muzeumtesla.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here