Adventní čas v Libereckém kraji

0
755
Adventní trhy na náměstí Dr. E. Beneše v Liberci

V letošním, pro všechny velmi netradičním roce, se opět přiblížila ta nejkrásnější, nejvoňavější a nejpříjemnější část roku a to advent a vánoční svátky. Někteří si ale naopak mohou s mírným zděšením vybavit uspěchaný úklid, přípravu výzdoby, pečení a hon za vánočními dárky.

tradiční adventní věnec

Proto přinášíme několik tipů, jak si letošní advent zkusit trochu jinak, a to ve formě relaxace,
rozjímání, poznávání a v neposlední řadě také odpočinku. Pojďme se tedy na chvíli zastavit, nasát vzácnou sváteční atmosféru a uniknout tak každodennímu shonu a starostem.

roubený domek v Kryštofově údolí

Po celém Libereckém kraji je možné navštívit hned několik těchto speciálních míst, po jejichž návštěvě budete v pohodovém naladění a budete si plně užívat sváteční čas. Nejlepším místem, kde začít své adventní putování, je Kryštofovo údolí. Kromě zimní procházky kolem roubených domků a malebnou krajinou Podještědí si můžete v místním muzeu prohlédnout různé druhy betlémů, vánoční artefakty a také dobové hračky. Za návštěvu stojí také unikátní Chaloupkův orloj, který je teprve 3. vystavěným orlojem v České republice.

výroba perličkových ozdob ve firmě Rautis

Sklářské umění, tradiční výroba ozdob a šperků jsou velmi úzce propojeny v rámci projektu Křišťálové údolí. Můžete si přijet prohlédnout skleněný betlém s více než 80 exponáty v minimuzeu paní Aleny Kortanové v Železném Brodě. Nebo o kousek dál na východ, konkrétně v krkonošské Poniklé, objevíte tajemství výroby světově jedinečných perličkových ozdob ve firmě Rautis. Budete přihlížet výrobě tradičních vánočních ozdobiček, které se dokonce ucházejí o zápis na seznam světového dědictví Unesco.

Pokud vyhledáváte klidnější místa na adventní rozjímání, máme pro vás také několik zajímavých tipů. Přímo v největším městě severu, Liberci, doporučujeme návštěvu kostela sv. Vincence z Pauly. Tomu místní neřeknou jinak než červený kostel a to díky svému neobvyklému vzhledu červených režných cihel a kamene. Mezi tradičnější sakrální památky se řadí Bazilika minor svatého Vavřince a svaté Zdislavy v Jablonném v Podještědí a bezesporu také poutní kostel Navštívení Panny Marie v Hejnicích, kde si užijete kromě duchovní atmosféry i majestátní barokní architekturu.

Muzeum betlémů v Kryštofově údolí

Chybu neuděláte ani výletem do zimní přírody. Adventní čas si tak zpříjemníte procházkou po některé z četných naučných stezek, skalními městy nebo rozmanitou zimní krajinou. Pěšky, na běžkách, či dokonce se sněžnicemi, jak je libo. Čekají na vás magické Jizerské hory, vrcholky Krkonoš, romantický Český ráj, neobjevené Lužické hory a poklidný Máchův kraj.

Další tipy na výlety naleznete na webových stránkách www.liberecky-kraj.cz, na facebooku a instagramu.

Vzhledem k překotnému vývoji aktuální epidemiologické situace doporučujeme si před návštěvou vždy zkontrolovat aktuální informace.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here