Výlety ke středočeským rozhlednám a památkám 

0
819

Stanovit si cíl výletu nebo túry je skvělá motivace. A když je odměnou ještě překrásný výhled do dalekého okolí, jedná se o motivaci dvojnásobnou. Středočeské rozhledny, v mnoha případech obdivovaná architektonická díla, která obdržela ceny v různých soutěží, se často nacházejí v lokalitách plných vzácných památek a v místech, která jsou jako stvořená k letním výletům. Vybrali jsme tři rozhledny, jež se vyplatí navštívit jak pro ně samé, tak z důvodu dalších zajímavostí, jež jsou v jejich blízkosti.

Rozhledna Čížovka u Kněžmostu

Rozhledna u osady Čížovka je velmi zajímavým architektonickým počinem. Byla dokončena a slavnostně otevřena v únoru 2017 a její součástí je pět vyhlídkových plošin (z toho dvě se skleněnou podlahou) a na vrcholu je umístěn zvon. Ale největším turistickým lákadlem je zajisté místo, v němž se rozhledna nachází – do výšky téměř čtyřiceti metrů se vypíná v blízkosti chráněné krajinné oblasti Český ráj, nedaleko leží také přírodní rezervace Ralsko. Za návštěvu stojí rovněž zřícenina hradu a zámku Zvířetice. Podobu této málem ztracené pamětihodnosti – tak, jak vypadala v roce 1683, v době svého vrcholného rozkvětu – je možné spatřit díky unikátnímu projektu virtuální 3D rekonstrukce.

Rozhledna v areálu Vrchbělá

Na území bývalého vojenského prostoru byl zbudován rekreačně-sportovní areál Vrchbělá. Spolu s tímto projektem byla postavena pětipatrová dřevěná rozhledna, která byla návštěvníkům poprvé zpřístupněna v létě 2016. Výlet sem je zážitkem díky krásné krajině a rozmanité přírodě v oblasti Ralska. Značná část tohoto území spadá pod chráněnou krajinnou oblast Kokořínsko – Máchův kraj. Areál Vrchbělá, v němž se rozhledna nachází, je skvělým místem pro rodinnou dovolenou. Nabízí bohaté volnočasové vyžití, například v lanovém centru, na dětském hřišti či na cyklostezkách. Součástí je také kemp a hotel s restaurací.

Rozhledna Havířská bouda na Kaňku

Zděná rozhledna s restaurací pojmenovaná Havířská bouda stojí na kopci Kaňk u Kutné Hory. Místo, kde se nachází, bylo hojně navštěvováno i v minulosti. Od počátku 19. století zde stála hájovna později přestavěná na restauraci. Tato destinace byla velmi oblíbená a o víkendech a svátcích zde panoval čilý společenský ruch. V 50. letech byl ale podnik uzavřen a revitalizace se prostor dočkal až v roce 2011, přičemž stavba rozhledny byla dokončena v roce 2013. Kutná Hora, město plné vzácných památek, i okolní malebná krajina lákají návštěvníky z široka daleka. Také sedlecký areál, jehož součástí jsou hojně navštěvovaná kostnice a katedrála, spadá mezi místa, která je možné během výletu k Havířské boudě navštívit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here