OBJEVTE ZÁBAVU, SPORT A RELAXACI V ÚSTECKÉM KRAJI

0
827

Většinu území severočeského Ústeckého kraje zavodňuje Labe, jehož nejvýznamnější přítoky jsou řeky Ohře, Ploučnice a Bílina. Nejznámějším chráněným územím je Národní park České Švýcarsko, jeden ze čtyř základních destinací, mezi které patří České středohoří, Dolní Poohří a Krušné hory. Rodiny s dětmi nemohou vynechat návštěvu některé zoologické zahrady v kraji.

Zoologické zahrady s historií

Zoologické zahrady mají v Ústeckém kraji bohatou a pestrou historii. První zoologická zahrada byla založena před více než 100 lety. Od té doby vzniklo na území České republiky více než 20 dalších ZOO.

V děčínské zoologické zahradě chovají přibližně 450 kusů zvířat ve více než 150 druzích. V dnešní těžké době můžete podpořit finančně zahrady formou adopce zvířat nebo krmení. V zahradě provozují zooškolku s občerstvením. K dispozici je dětský areál s hradem a horolezeckou stěnou.

Zoopark Chomutov je specializován na chov zvířat pocházejících z území Eurasie a severní Afriky.

Pozorovat zde můžete více než 160 druhů zvířat, mezi kterými je 14 ohrožených druhů.

Třetí zahradou Ústeckého kraje je Zoologická zahrada v Ústí nad Labem, ve které chovají savce, ptáky, plazy, obojživelníky, ryby i bezobratlé živočichy. Zahrada zajišťuje ochranářské projekty, zvířata je možno také adoptovat. Pro rodiny nabízejí zážitkové programy ve formě krmení nebo práce chovatele, výukové programy nebo komentované prohlídky pro školy.

Netradičním zooparkem je SEKO Zoopark v Lounech. Z původního páru pávů chovaných v areálu společnosti se zde postupně vyvinul celý zoopark, který je od roku 2017 přístupný také široké veřejnosti. Kromě různých druhů zvířat si návštěvníci mohou prohlédnout největší model jízdního kola v ČR nebo letadlo Jakovlev Jak-42 ve skutečné velikosti.

www.zoodecin.cz
www.zoopark.cz
www.zoousti.cz

Vodáctví jako letní fenomén

Vodní turistika neboli vodáctví je jedna z oblíbených forem turistiky. K vodáctví je vhodným plavidlem kánoe, pramice, raft nebo paddleboard, kdy se vodáctví stává současně adrenalinovým sportem. Splouvají se říční toky po proudu od dubna do září mezi jednotlivými tábořišti.

V Česku je vodní turistika provozována zejména v letní sezóně na největších řekách severních a středních Čech, které mají dlouhé souvislé úseky s mírně tekoucí vodou, s občasnými peřejemi a jezy. V Ústeckém kraji je díky tomu plně rozvinutá vodácká infrastruktura s půjčovnami lodí, kempy a hospůdkami.

Labe patří mezi největší evropské řeky a vodní cesty. Jeho pramen se nachází v Krkonoších a ústí v Německu do Severního moře. Labe je dlouhé 1154 km, z toho 358 km připadá na české území. Na Labi leží mnoho významných českých měst jako například Vrchlabí, Hradec Králové, Pardubice, Kolín, Nymburk, Neratovice, Ústí nad Labem nebo Děčín.

Ohře pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny. Její celková délka je 316 km, z toho je 246,5 km v České republice. Ohře protéká například Chebem, Karlovými Vary, Klášterem nad Ohří, Žatcem a Louny. V Litoměřicích ústí do Labe.

Řeka Ohře je mezi vodáky oblíbená zejména pro stálý tok vody, atraktivní vodácký terén s množstvím klidnějších i náročnějších úseků. Je splavná téměř po celý rok. Na vodácké stezce u Ohře najdete informační tabule. Na každé tabuli je uvedeno místo a říční kilometr Ohře. Tabule poskytují informace pro vodáky, možnostech ubytování i stručný popis přírodních a kulturních památek poblíž řeky. Tabule obsahují i výřez mapy příslušného úseku řeky. U řeky se nachází velké množství vodáckých tábořišť a kempů. Soutok Labe a Ohře můžete pozorovat z Tyršova mostu v Litoměřicích.

Pověst o rytíři a víle

Ke Klášterci se váže pověst, o které se dočtete v knížce „Řeka Ohře v bájích a pověstech“. V pověsti se píše o rytíři Romualdovi, do kterého se zamilovala vodní víla z družiny vodních panen nymfy Egérie. Ta z lásky k němu opustila křišťálový palác ve vlnách Ohře. Na důkaz lásky dostal rytíř od víly hedvábný závoj a lahvičku vody z Ohře. Musel však přísahat věrnost. Uběhlo mnoho šťastných let. Když ale císař Fridrich Barbarossa pořádal velký turnaj, na kterém se rytíř stal absolutním vítězem, krásná hraběnka z daleké země jej dekorovala řetězem pro vítěze. Císař vyslovil přání, aby se ještě týž den rytíř s hraběnkou zasnoubil. Romuald zapomněl na svou vílu a slib. Při zásnubní hostině se rozvířily vody studní, z vody vystoupila ženská postava a tiše prošla hodovním sálem. Náhle zazněl výkřik a Romuald klesnul k zemi. V jeho srdci vězela jehla s rudým kamenem. Zhrzená vodní panna se krutě pomstila za Romualdovu zradu.

www.branadocech.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here