Zámek Zruč nad Sázavou – ráj pro děti

0
1340

Zruč nad Sázavou je hrad přestavěný na zámek ve stejnojmenném městě v okrese Kutná Hora. Hrad byl založen v první polovině čtrnáctého století. V polovině šestnáctého století proběhla přestavba v renesančním slohu a na konci devatenáctého století byl upraven novogoticky. Od roku 1958 je vyhlášen kulturní památkou ČR.

Zámek pamatující rod Kolowratů i slavný rod Schebků, v jehož čele stál „Král železnic“, lze navštívit denně od května do září, v dubnu a v říjnu o víkendech. Zámek jako z pohádky nabízí interaktivní expozici Příběh řeky Sázavy – řeka vypravuje o zaniklých řemeslech na vodě – hamerník, vorař, pradlena atd.

Středověká Kolowratská věž, která kdysi sloužila jako hláska hradní stráže, nyní v každém patře nabízí interaktivní hru pro děti a zábavným způsobem seznamuje malé i velké návštěvníky s její historií. Děti mohou projít tajnou stěnou, složit znaky rodů vládnoucích na Zruči nebo sestavit z písmenek odpověď na otázku. Dospělí se mohou na naučných panelech seznámit s historií věže.

Na zámecké půdě najdete království panenek, jako medvídky, stavebnice, pokojíčky, kuchyňky, loutkové divadlo, kočárky nebo dětské knížky. Jsou tu panenky staré porcelánové, papírové, látkové, celuloidové, ale i barbíny a miminka, která jsou k nerozeznání od živých miminek.

Zábavně-naučná stezka Miloty z Kolowrat okolo zámku je stylizovaná do doby středověku v duchu výchovy mladých rytířů. Malí uchazeči o glejt rytíře Miloty Kolowrata si mohou vyzkoušet hod sekyrkou, lukostřelbu, šplh na totem, zdolání vodorovné klády, rybolov nebo kuželník. Oblíbená je naučná stezka zámeckým parkem s hmatovým chodníčkem a průlez dutým stromem.

Rozhledna Babka, netypická šestihranná dřevěná rozhledna s kovovými prvky a schodištěm se nachází asi 2 km severně nad městem Zruč nad Sázavou směrem na Jiřice. Nedaleko zámku je pro děti všech kategorií areál s dětským hřištěm, kde najdete unikátní kuličkovou dráhu s můstky, skokánky, tunely a šlapací káry.

Okolí Zruče nad Sázavou nabízí mnoho možností pro vyžití. Sami si zvolte, jak se k zámku vydáte. Autem sjedete z D1 na 56 kilometru nebo lodí doplujete po Sázavě přímo pod zámek.

Zámek Zruč nad Sázavou
Zámek 1, Zruč nad Sázavou
E-mail: infocentrum@mesto-zruc.cz
Tel.: +420 327 531 329
Facebook: Zámek Zruč nad Sázavou
www.zamek-zruc.cz

Foto: Vít Švajcr

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here