NYMBURK, KRÁLOVSKÉ MĚSTO NA LABI

0
1575

Přijměte pozvání do středočeského města Nymburk, města s bohatou historií, pestrou nabídkou sportovních a kulturních akcí, se staletou tradicí vaření piva, a především nenáročným terénem pro relaxační vycházky či vyjížďky po jeho okolí.

Nymburk je město na řece Labi, cca 50 km východně od Prahy, ve středním Polabí. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Symbolem města jsou cihlové hradby s hranolovými baštami. Původně město o ledvinovitém půdorysu obepínala linie dvou hradeb, bílé opukové a červené cihlové, společně se dvěma příkopy. Z hradeb dnes zůstaly jen zbytky, které byly počátkem 20. stol. zrekonstruovány, další pozůstatky zdí nalezneme v Hradební ulici.

Mezi významné osobnosti patří Bohumil Hrabal, který vyrůstal v místním pivovaru, Bohuslav Matěj Černohorský, Božena Němcová, František Rachlík, Radek Bejbl a další. Projděte se po místech, známých z českých filmů a pohádek. Zamilujte se do něj, stejně jako spisovatel Bohumil Hrabal.

Skřítci Nárožníčci

Za starých časů býval u každého rohového domu zazděn tzv. nárožní kámen. Tehdy ještě nebyly dlážděné a asfaltové cesty jako dnes, uličky byly křivolaké a vozy tažené koňmi často zachytávaly o roh domu, čímž jednak poškodily dům, a hlavně si rozbily kolo a vysypaly náklad. Díky nárožním kamenům mohly ale vozy snadno projet a odbočit. Takových nárožních kamenů byste našli ve starobylých centrech měst mnoho, ovšem pouze v Nymburce pod nimi žijí skřítci Nárožníčci, kteří do svých deníků pečlivě zapisují veškeré události týkající se jejich uličky a obyvatel zde žijících.

Při každém úplňku se ve staré hradební věži Kaplance scházejí skřítci k pravidelnému „meldování“, tj. setkání, při kterém si vyprávějí příběhy z dávné minulosti města. V Kaplance bydlí nejstarší z nich, Jakub, který je starostou všech skřítků, protože pamatuje město od dob jeho založení. Jeho deník je nejtlustší ze všech a najdeme v něm události až ze 13. století.

Každá ulička v Nymburce má svého Nárožníčka, my vám namátkou představíme některé z nich: kromě Jakuba z Kaplanky to je Hána z Rathausu (radnice), Štěpán z rynku, Filip od sv. Mikuláše, Jíra od Hořice, Matouš od Svatojiřské brány, Blažej od rychty nebo Heřman od Staré rybárny.

Skřítkové by zůstali navždy utajeni lidským zrakům, kdyby se jedné noci místní spisovatel Honza Řehounek nezatoulal ke Kaplance a nebyl tichým účastníkem jejich meldování. Napsal o nich dokonce celou knihu Pověsti z Kaplanky aneb Co si nymbuští skřítci Nárožíčci vyprávěli.

TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM
Náměstí Přemyslovců 165
Nymburk 288 02
Tel.: +420 325 501 104
E-mail: infocentrum@meu-nbk.cz
www.mesto-nymburk.cz/infocentrum

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here