ŽIDOVSKÉ PAMÁTKY V DOBRUŠCE A NA SKALCE

0
1956

Nejstarší dnes známé stopy židovského osídlení Dobrušky sahají až do šestnáctého století. Ustavení samostatné židovské obce souvisí s dekrety císaře Karla VI., na základě kterých bylo i v Dobrušce zřízeno ghetto. Nacházelo se v prostorách dnešního Šubertova náměstí a tvořilo ho šest domů se synagogou.

Židovská obec zde poklidně existovala až do roku 1942, a poté byla v rámci nacistického holocaustu až na šest svých příslušníků vyvražděna. Mezi hmotnými památkami po židovském osídlení dominuje synagoga, která je dnes díky mimořádné vstřícnosti městské samosprávy součástí stálé expozice Židé v dějinách Dobrušky. Synagoga pro svou vynikající akustiku slouží i jako prostor pro koncerty, ale konají se tu také příležitostně výstavy a další kulturní akce. V bývalém rabínském domě vedle synagogy, v budově muzea čp. 45, se nachází unikátní památka – mikve – židovská rituální lázeň z počátku 18. století. Tato mikve odpovídá svými rozměry přísným rabínským předpisům a výjimečně zachovaný je i celý prostor, který ji obklopuje, včetně klenby a dláždění. Návštěvníka zaujme i výklenek na lojovou svíčku vedle lázně a okénko umístěné nad ní. Součástí prohlídky je také informační panel, kde je možné shlédnout krátký dokumentární film o historii Židů v Dobrušce a na Skalce (česky, anglicky a německy).

V Dobrušce je možné navštívit i židovský hřbitov, založený v 17. století, se starobylými náhrobky, mezi kterými zaujme i společný hrob židovských vojáků z prusko-rakouské války v roce 1866. Klič od hřbitova je k dispozici po složení kauce v informačním centru na náměstí F. L. Věka čp. 32. Jen 5 km od Dobrušky se nachází vesnice Podbřezí se zámkem Skalka, známým z Jiráskova románu Temno. I zde byla od 18. století prosperující židovská obec. Pozoruhodný je tu zejména starobylý židovský hřbitov, umístěný v romantickém lesním zákoutí na břehu Zlatého potoka. Toto tajuplné místo je dnes volně přístupné veřejnosti.

 

Kulturní zařízení města Dobrušky
Informační centrum, nám. F. L. Věka 32, Dobruška
Tel.: +420 – 494 629 581 Mob.+ 420 – 724 965 051
E-mail: ic@mestodobruska.cz, muzeum@mestodobruska.cz
www.mestodobruska.cz, www.muzeum.mestodobruska.cz

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here