ZOO PRAHA PŘEDSTAVUJE NOČNÍ PROHLÍDKY S NEJMODERNĚJŠÍ TECHNOLOGIÍ

0
686

Do Zoo Praha nyní mohou návštěvníci zavítat i po setmění a pozorovat svět zvířat prostřednictvím nejvyspělejších zařízení používaných například armádou. Fanoušci zoo nyní mohou areál navštívit v čase, kdy denní zvířata vyhledávají úkryt a na scénu přichází soumrační a noční živočichové. Nový zážitkový program nabídne pozorování zvířat skrze termovizní monokulární kameru, noktovizor, speciální vojenskou termovizi i UV světlo. Zoo Praha je v současné době jedinou zoologickou zahradou na světě, která takto vyspělou technologií disponuje.

Nový zážitkový program v Zoo Praha trvá zhruba hodinu a půl a během něj se návštěvníci na vlastní oči seznámí s detaily termoregulace různých druhů zvířat i  s jejich způsobem života po západu slunce. Zážitkový program Noční výprava s termokamerou je již možné zakoupit na webových stránkách eshop.zoopraha.cz.

Technologie:

Termovizní monokulární kamery a noktovize

Termovizní kamera poskytuje jasný obraz i v náročných podmínkách jako je tma, mlha, kouř, prach, déšť, sníh, lesní porost atd. Jedná se o profesionální přístroj, který je využíván například při hlídkách, vyhledávání a záchraně osob či zvířat, zabránění pašování, ale i při běžné turistice či cestování. Dokáže detekovat zvíře na vzdálenost cca 70 metrů.

Zatímco u termovize jde o kameru citlivou na záření tepelné – lze ji přirovnat k pohledu očima hada, noktovize citlivě pracuje s odrazy slabého záření světelného – jde tedy o pohled, kterým svět sleduje například kočka. Tento způsob nočního vidění zesílením odrazů nejslabších zbytků světla je vlastní nejen šelmám nebo kopytníkům, ale z ptáků třeba sovám, kiviům, lelkům, nebo také nočním primátům (outloň, nártoun).

Speciální vojenské kamery

Jedná se o profesionální přístroj využívaný například i mnoha ozbrojenými složkami v Evropě. Kamera tohoto typu je schopna detekovat objekt o velikosti tanku (v  našem případě třeba slona) až na vzdálenost 11 km, lidskou postavu pak rozliší na 8 km. Je schopna pracovat v teplotním rozpětí od -32 °C do 55 °C. Přes privátní  wifi síť se připojují externí zobrazovací zařízení (telefony a tablety), které potom přenáší obraz z kamery v reálném čase.

Foto 1: Návštěvníci pražské zoo mají nyní možnost pozorovat její obyvatele po setmění pomocí vyspělých technologií, které mnozí znají pouze z akčních filmů. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto 2: Během komentované noční výpravy si mohou kamerou termovize povšimnout teplotních rozdílů a dozvědět se, proč plameňáci stojí na jedné noze. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto 3: Na závěr prohlídky si mohou vyzkoušet speciální vojenskou termokameru, která je armádou využívána k navádění střel. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here